Katalin Novak perega. Foto: @visegrad24

Ungari parlament valis riigi järgmiseks presidendiks endise perekonnaministri ja võimupartei Fideszi asepresidendi Katalin Nováki. 

Presidendivalimisteks on Ungari parlamendis ette nähtud kaks vooru, kuid seekord ei läinud teist hääletust vaja, kuna 44. aastane Novák sai esimeses voorus enamuse häältest, vahendab uudisteportaal Hungary Today

Nováki poolt hääletasid kõik valitsuskoalitsiooni kuuluvate Fideszi ja Kristlik Demokraatliku Rahvapartei (KDNP) saadik ning suurem osa opositsioonist olid tema vastu.

Senise presidendi János Áderi ametiaeg kestab 9. maini.

Oma avakõnes nimetas Ungari esimene naispresident Venemaa Ungari agressiooni "hävitavaks viiruseks" ja lubas näha vaeva Ungari rahva ühtsuse nimel.

Enne hääletust peetud kõnes kinnitas Novák, et Venemaa Ukraina vastu alustatud sõda "pole võimalik kaitsta ja see on arusaamatu".

Ta jätkas, et tema jaoks on kõige olulisem liit abielu oma mehe István Veresiga ja "laste saamine oli meie elus üks kõige tähtsamaid otsuseid".

"Ma kuulun põlvkonda, kes on valmis iseseisvuseks ja me ei luba enda riigiga mängida vene ruletti. Me oleme juba kogenud, mida tähendab elamine Venemaa okupatsiooni all ja samamoodi ei soovi me, et Lääs meiega jamab," rääkis uus president.

"Ungarist ei saa kunagi Šveitsi. Meie jaoks on Balatoni järv Riviera, Kékes on kõrgeim mäetipp, ungari keel on meie salakeel, Bartók ja Kodály on meie muusika, meie naabrid on need, kes nad on. Me kuulume Euroopasse ja Euroopa kuulub meile ning me ei saa, ega taha seda muuta," tõdes Novák.

Opositsiooni presidendikandidaadiks oli 79 aastane majandusteadlane Péter Róna, kes sai 51 häält Nováki 137 vastu. 

Toimetas Karol Kallas