Ungari välisministeeriumi kantsler Tamás Menczer. Foto: Facebook

Ungari välis- ja väliskaubandusministeerium kutsus 16. augustil 2022 välja Eesti suursaadiku ja väljendas rahulolematust Eesti poliitikute Ungari-vaenulike sõnavõttudega, teatas samal päeval Ungari internetiväljaanne „Híradó".

Välisministeeriumi kantsler Tamás Menczer teavitas kohtumisel Eesti suursadkut Raul Toomast Ungari suhtumisest Ukrainas käivasse sõtta ning nimetas Eesti-poolseid, Ungarit alusetult arvustavaid sõnavõtte vastuvõetamatuks.

Menczer toonitas vestluse käigus korduvalt, et Ungari on rahu poolt ja et Ungari hinnangul on rahu ainumõeldav lahendus kõigile selle sõja käigus tekkinud probleemidele, sealhulgas ka majanduskriisile ja energiakriisile. 

Menczer mainis Toomasele sedagi, et Ungari viib praegu läbi oma ajaloo suurimat humanitaarabioperatsiooni, mille käigus on vastu võetud umbes miljon Ukraina põgenikku.

„Neil põgenikel, kes jäävad siia, aitame leida töö, nende lastele aga kooli, oleme valmis Ukrainas üles ehitama ühe haigla ja ühe kooli, toimetame Ukrainasse pidevalt humanitaarabi; seega oleme Ukraina poolt ning toetame Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust," lausus Menczer.

„Ütlesin härra suursaadikule sedagi, et kummaline on kuulda kriitikat sellise riigi ministrite ja poliitikute suust, kelle õhuruumi kaitsevad muuhulgas ka Ungari sõdurid ja Ungari lennukid. Ungari osaleb Eesti õhuruumi kaitsel juba mitmendat korda. Hetkel nelja lennukiga „Gripen" ja viiekümne sõjaväelasega. See tähendab, et meie, Ungari sõdurid tegutsevad Eesti julgeoleku nimel ega oota selle eest vastutasuks alusetut ja valelikku kriitikat," ütles Menczer oma „Facebooki-küljele pandud asjaomases videopöördumises.

Toimetas Tõnu Kalvet