Euroopa Nõukogus sooviti 17. mail läbi suruda resolutsioon, mis oleks kinnitanud ainsa võimalusena Ukrainas rahu sõlmida lääneriikide poolse nägemuse. Ungari positsiooni kohaselt võib rahukõnelusi pidada mitte ühepoolse deklaratsioonina vaid siis, kui laua taha istuvad mõlemad sõdivad pooled.
Otsustuse poolt oli Euroopa Nõukogus (mitte ajada segi Euroopa Liidu kõrgema võimuorganiga) väidetavalt suurem osa 46 liikmesriigi valitsustest, vahendab Hungary Today.
Zelenskõi rahuvalemi kümme punkti:
1. Radiatsioon ja tuumaturvalisus.
2. Toiduturvalisus.
3. Energiaturvalisus.
4. Kõikide vangide ja küüditatute vabastamine.
5. ÜRO harta kehtestamine, Ukraina riikliku terviklikkuse ja maailmakorra taastamine.
6. Venemaa vägede väljaviimine ja vaenutegevuse peatamine.
7. Õiglus (Venemaa sõjakuritegudele tuleb korraldada tribunal ja see peab kõik kahjud hüvitama).
8. Kohe tuleb hakata keskkonda kaitsma.
9. Konflikti laienemise ära hoidmine.
10. Mõlemad pooled peavad [rahulepinguga] kinnitama, et sõda on lõppenud.
Euroopa Nõukogu poleks selle resolutsiooni kohaselt tõenäoliselt saanud edaspidi nõustuda muude rahutingimustega kui Venemaa täielik alistumine, selle poolt sõjakahjude täielik hüvitamine ja Ukraina terviklikkuse taastamine 1991. aasta piirides. Välistatud oleks näiteks Hiina Rahvavabariigi ettepanekud ning Venemaa arvamused, mismoodi rahu Ukrainas võiks välja näha.
Ungari välisminister Péter Szijjártó leidis Strasbourgis toimunud välisministrite kohtumisel, et Ukrainale relvade tarnimine ja tuumasõja fantaasiate veeretamine pole kõige arukam tegevus, selle asemel on vaja päris rahukõnelusi, ning vetostas ettepaneku.
Välisminister rõhutas, et kui Euroopa Nõukogu võiks olla platvorm rahu ehitamiseks, siis venelasi tõrjudes kaotati selleks avanenud võimalus.
Szijjártó sõnul saab pidada rahukõnelusi, millest oleks midagi tolku, ainult viisil, kui laua taha istuvad mõlemad sõdivad pooled.
Tema hinnangul pole vastuvõetav, kui rahuettepanekutena nähakse ainult Volodõmõr Zelenskõi "kümnepunktilist valemit" ja selle vaate kõrval on mitmeid teisi rakendatavaid rahuplaane. Nõukogu resolutsioonis peaks Ungari välisministri hinnangul arvestama kõigiga.
Enamus Euroopa Nõukogu riikide valitsuste välisministreid ja esindajaid oli mitmekesiste rahuplaanide kaasamise vastu, mille tõttu rakendas Szijjártó Ungari vetoõigust.
15. ja 16. juunil toimub Šveitsi põhjaosas asuva Luzerni linna lähistel, samanimelise järve ääres asuvas Bürgenstocki kuurordis Ukraina rahu tippkohtumine. Venemaa riigijuhte kokkusaamisele kutsutud ei ole.
Kreml kuulutas kohtumise mõttetuks ja selgitas, et ilma Venemaaga rääkimata ei jõuta Ukraina rahu osas kuhugi.
Toimetas Karol Kallas