Sotsiaalvõrgustik Hundub. Foto: kuvatõmmis

Ungaris asutatud sotsiaalvõrgustik Hundub peaks asutajate sõnul keskenduma tsensuurivastasusele. Võrgustikul on ambitsioonikas eesmärk saada kümne miljoni elanikuga riigis aasta lõpuks miljon kasutajat, vahendab Breitbart. Kriitikud kahtlustavad, et võrgustiku taga on hiljuti Facebookiga tülli läinud peaministripartei, mida platvormi asutaja aga eitab.

Detsembri alguses käima lükatud Hundubiga on seni liitunud 10 000 inimest. Facebookile analoogne platvorm lubab, et postitada võib kõike, mis on Ungari seadustega kooskõlas. Viimased keelavad aga näiteks svastika ja kommunistliku sümboolika, niisiis on ka Hundubis keelatud haamri ja sirbi postitamine.

Platvormi asutaja Csaba Pàli sõnul on senine kiire kasv teda üllatanud. Samas on platvormil ka kriitikuid, kes kahtlustavad, et selle taga on peaminister Viktor Orban – Pàl on seda eitanud. Platvorm pandi nimelt püsti pärast seda, kui konservatiivne võimupartei Fidesz läks Facebookiga vastuollu.

Justiitsminister Judit Varga süüdistas detsembris sotsiaalmeediagiganti enda personaalse lehe külastajate algoritmilises vähendamises ning nägi riski, et Facebook saab mõjutada ka 2022. aastal toimuvaid Ungari üldvalimisi.

"Me näeme, mis maailmas toimub ja kuidas globaalsete tehnoloogiafirmade taga olevad grupid saavad valikuid teha. Me ei tohi olla naiivsed ning peame valmistuma kõikideks võimalusteks. Nende globaalsete firmade tegevus ja otsused peavad olema läbipaistvad," sõnas Varga. Facebook eitas justiitsministri lehe manipuleerimist.

Novembris ütles tuntud USA konservatiivne teleankur Tucker Carlson, et suurte tehnoloogiaplatvormide tsensuur on valimiste mõjutamine. Ta tõi näiteks selle, kuidas Google tsenseeris enne valimisi otsingutulemustest demokraatlikku kandidaati Joe Bidenit puudutavaid süüdistusi.

Poolas sarnased sammud

Ka Poola astus hiljuti sammu tsensuuri vastu, kui justiitsminister Zbigniew Ziobro teatas seadusest, mis annaks internetikasutajatele võimaluse esitada kaebusi oma postituste eemaldamise pärast.

Seaduse järgi ei oleks sotsiaalmeediafirmadel õigust eemaldada sisu või blokeerida kasutajaid, kui tegu pole Poola seaduste rikkumisega. Platvormil oleks pärast kaebuse saamist 24 tundi aega reageerida, 48 tunni pärast saaks aga kasutaja õiguse kohtusse pöörduda.

"Tihti tsenseeritakse ideoloogilistel kaalutlustel erinevate Poolas tegutsevate gruppide esindajaid," tõdes justiitsminister Ziobro. Ta tunnistas, et teema on keeruline, kuna internetis peaks olema kaitstud ka nende isikute õigused, kes tunnevad end olevat laimu ohvrid.

Toimetas Jaanus Vogelberg