Hoolimata sellest, et USAs pole alates Vietnami sõjast olnud kohustuslikku ajateenistust, peavad 18-25 aasta vanused mehed end siiski teenistusse võtmiseks registreerima juhuks, kui peaks tekkima ootamatu vajadus ajateenistus taastada, st sõjaolukord. Demokraadid soovivad soolise võrdõiguslikkuse huvides seada sama kohustuse ka naistele, kirjutab Business Insider.
Et plaanist reaalsus saaks, peaks praegu Senatis arutusel olev seadusemuudatus vastu võetama mõlemas Kongressi kojas ning saama ka president Joe Bideni allkirja. Kongressis on teema üle vaieldud juba 2015. aastast, kui kaotati viimased piirangud naiste teenimisele USA sõjaväes, mis tegutseb hetkel vabatahtlikkuse alusel. 2017. aastal loodi teemaga tegelemiseks sõltumatu komisjon, mis jõudis mullu järeldusele, et tegu oleks "vajaliku ja õiglase sammuga, mis võimaldab hädaolukorras kasutada ühendatud riigi talente."
Potentsiaalsete sõdurite üle peab praegu arvet riigiamet nimega Selektiivse Teenistuse Süsteem (SSS). Juunis keeldus USA Ülemkohus arutamast MTÜ Riiklik Meeste Koalitsioon poolt SSSi vastu esitatud kaebust, mis nõudis samuti naiste potentsiaalsete sõdurite hulka kaasamist, kuna Kongress juba tegeleb teemaga. Koalitsiooni hinnangul on naiste ja meeste erinev kohtlemine antud küsimuses põhiseadusevastane.
Toimetas Jaanus Vogelberg