USA välisminister Mike Pompeo sõlmis kuu keskel Varssavis lepingu Poola kaitseministriga, mis suurendab USA sõjaväe kohalolu Poolas. See samm järgneb president Donald Trumpi otsusele vähendada USA sõjalist kohalolekut Saksamaal, kuna riik ei ole suutnud panustada vajalikul määral NATO eelarvesse, vahendab Breitbart London.
Tugevdatud kaitsekoostöö leping allkirjastati USA välisministri Mike Pompeo ja Poola kaitseministri Mariusz Błaszczaki poolt. Leping annab USA relvajõududele suurema juurdepääsu Poola sõjaväelisele infrastruktuurile ning loob raamistiku USA sõjalise kohaloleku kulude jagamiseks kahe riigi vahel.
Leping loob samuti vundamendi USA vägede ümberpaigutamiseks Saksamaalt Poola.
Valge Maja avalduse kohaselt ütles president Donald Trump, et "leping tugevdab meie sõjalist koostööd ja suurendab Ühendriikide sõjalist kohalolekut Poolas, et täiendavalt tugevdada NATO heidutust, suurendada Euroopa turvalisust ning aidata tagada demokraatiat, vabadust ja suveräänsust."
"See saab olema täiendav garantii: garantii, et ohu korral seisavad meie sõdurid õlg õla kõrval," ütles Poola president Andrzej Duda lepingu allkirjastamise tseremoonial.
"See aitab ühtlasi suurendada teiste riikide turvalisust Euroopa selles osas," ütles Poola riigipea.
"Võimalused on lõputud, ressursid on olemas," ütles Pompeo pressikonverentsil koos Poola välisministri Jacek Czaputowicziga.
Hetkel on Poolasse paigutatud umbes 4500 sõdurit, millele lisandub veel 1000 sõdurit.
Leping sõlmiti kuu aega pärast seda kui president Trump teatas USA vägede kohalolu vähendamisest Saksamaal, lubades sõdurid teistesse Euroopa riikidesse ümber paigutada, sealhulgas Poolasse.
Pentagon kinnitas hiljem, et 12 000 USA sõdurit viiakse Saksamaalt välja, kelledest 5600 paigutatakse teistesse Euroopa riikidesse. Seitse USA väejuhatust viiakse samuti Saksamaalt Poola, sealhulgas USA armee V korpuse peakorter.
Trump on pikemat aega kritiseerinud Saksamaa suutmatust panustada vajalikult määral NATO ühisesse eelarvesse. 2014. aastal lubasid kõik NATO liikmesriigid kulutada aastaks 2024 vähemalt kaks protsenti oma sisemajanduse kogutoodangust kaitsekulutustele.
NATO viimaste andmete kohaselt kulutas Saksamaa 2019. aastal vaid 1,38 protsenti SKT-st kaitsekulutustele, vaatamata sellele, et riik on Euroopa majandusmootor. Saksamaa on väljendanud lootust, et ta suudab kahe protsendi määra saavutada aastaks 2031.
Ameerika endise suursaadiku Saksamaal Richard Grenelli sõnul on Saksamaa olnud armetu oma kohustuste täitmises NATO ees.
"Saksamaa on Euroopa suurim majandus. Nad andsid NATOle lubaduse ning nad peaksid sellesse tõsiselt suhtuma; see on mitmepoolne institutsioon, mis garanteerib liitlased, garanteerib vabaduse," ütles Grenell 2018. aastal.
Poola on teisalt aga üks väheseid NATO riike Euroopas, mis täidab oma kulutuskohustuse.
Eelmisel aastal kirjutasid USA ja Poola suursaadikud ühisavalduse, millega tähistasid sügavaid sidemeid kahe riigi vahel ning kuulutasid, et "jagatud demokraatlikud ideaalid on meie 100-aastase sõpruse südames" ning et "side USA ja Poola vahel on tugevam kui iial varem ja me oleme valmis üheskoos järgnevale 100-aastale vastu astuma."
Toimetas Martin Vaher