Shiny LGBT Protest Fist on a USA Flag - Illustration, Abstract Mosaic USA and Gay flags

Avaldamaks toetust nn seksuaalvähemustele heiskasid Ameerika Ühendriikide ja Ühendkuningriigi saatkonnad Moskvas taas kord vikerkaarevärvides ”homouhkuse” lipu, vahendab portaal Meie Kirik.

“LGBTI õigused on inimõigused. Inimõigused on üldkehtivad. Nii lihtne see ongi. Uhkuse-kuu osutab, et igaüks väärib vihkamisest, eelarvamusest ja tagakiusamisest vaba elu,” ütles USA suursaadik Moskvas, vabariiklane John Sullivan homolipu värvide taustal tehtud videopöördumises.

Aastatel 2017–2018 oli Sullivan president Donald Trumpi valitsuses asevälisminister. Oktoobris 2019 nimetati ta suursaadikuks Venemaal.

Sullivan meenutas ka viie aasta möödumist USA ülemkohtu “ajaloolisest otsusest” tunnustada samasooliste paaride õigust abielluda ning tsiteeris president Trumpi, kelle sõnul oli tegemist “jõulise otsusega”.

USA saatkond Moskvas heiskas homolipu 25. juunil. Kaks päeva hiljem, 27. juunil, lehvis homolipp ka Ühendkuningriigi saatkonnal.

USA saatkond riputas 2014. aasta kevadel oma fassaadile suure vikerkaarelipu, et avaldada toetust kooseluseaduse Riigikogu menetlusse võtmisele. Foto: SAPTK

2014. aastal heiskasid USA ja Ühendkuningriigi saatkonnas ka Tallinnas oma fassaadil vikerkaarelipu, et avaldada toetust kooseluseaduse läbisurumisele.

Sama on korduvalt tehtud hiljemgi – veel mullugi heiskas endine Ühendriikide suursaadik Eestis James D. Melville Tallinna saatkonnas vikerkaarelipu koos USA riigilipuga, et tähistada rahvusvahelist “homo-, bi- ja transfoobia” vastast päeva.

Moskvas vikerkaarelippude heiskamisega Venemaa siseasjadesse sekkumist president Trumpi valitsemisajal peetakse mõnevõrra üllatavaks, sest 2019. aasta juunis keelas USA välisminister Mike Pompeo Ameerika Ühendriikide esindustel “homokuu” tähistamiseks vikerkaarelipu heiskamise, kuna lipumastides tohib lehvida ainult riigilipp.

Toimetas Varro Vooglaid