Ameerika Ühendriikide lipp. Foto: Bigstockphoto.com

USA välisminister Mike Pompeo keelab Ühendriikide esindustel "homokuu" tähistamiseks vikerkaarelipu heiskamise, kuna lipumastides tohib lehvida ainult riigilipp.

Pompeo otsuse tegi esmaspäeval teatavaks välisministeeriumi kõneisik, kes lisas, et diplomaatilised esindused võivad panna samas seksuaalvähemuste toetuseks vikerkaarelippe mujale oma territooriumile.

USA saatkondade jaoks on varasemalt olnud tavapärane vikerkaarelipu heiskamise läbi näidata oma solidaarsust LGBT-kogukonnaga, seda eriti juunikuise homokuu raames, mil paljudes riikides korraldatakse ka homoparaade.

Veel mullugi heiskas endine Ühendriikide suursaadik Eestis James D. Melville Tallinna saatkonnas vikerkaarelipu koos USA riigilipuga, et tähistada rahvusvahelist homo-, bi- ja transfoobia vastast päeva.

Täna tähistame rahvusvahelist homo-, bi- ja transfoobia vastast päeva ehk IDAHOTB-i. Nagu ütleb ka ÜRO inimõiguste…

Posted by U.S. Embassy Tallinn, Estonia on Neljapäev, 17. mai 2018

 

Kohalikule LGBT-kogukonnale avaldati toetust ka 2015. aastal, kui sama päeva raames lehvis USA saatkonnahoone mastis vikerkaarelipp kõrvuti koos Ameerika Ühendriikide lipuga.

View from my window. USA embassy showing a proud rainbow flag in Tallinn – RESPECT! Greetings to all my friends around the world to whom this day is special. #idaho

Posted by Dino Mister-Minsk on Pühapäev, 17. mai 2015

 

Tunnustamaks kooseluseaduse eelnõu algatamist riigikogus, heisati homoliikumise sümbolina tuntud vikerkaarelipp USA Tallinna saatkonna fassaadile ka 17. mail 2013.

USA poliitiline juhtkond on varasemalt ka korduvalt toonitanud, et peab homoõiguste edendamist kõikjal maailmas üheks oma välispoliitilisteks prioriteediks ning et homoõigused olevat olulisemad kui austus teiste riikide kultuuriliste traditsioonide vastu.

Foto: SAPTK

Samuti tervitas ja tunnustas USA saatkond Eestis ka hilisemat kooseluseaduse vastuvõtmist riigikogus 2014. aastal.

"Me tervitame Eesti valitsuse neljapäeval tehtud otsust vastu võtta sooneutraalne kooseluseadus," seisis toona Austria, Ühendkuningriigi, USA, Hispaania ja Madalmaade saatkondade ühisteates.

Trump tähistab homokuud ja kutsub üles solidaarsusele

Ka praegune USA president Donald Trump tähistab tänavust juunit vana kombe kohaselt kui "homokuud", mis on LGBT-liikumise poolt pühendatud homoõiguste edendamisele ning palub ka ülejäänud maailmal olla solidaarne homoseksuaalidega riikides, kus sodoomia on keelustatud.

"Tähistades "LGBT uhkuse kuud" ning tunnustades LGBT-kogukonna liikmete väljapaistvat panust meie suurde rahvusesse, seiskem solidaarselt paljude LGBT-inimestega, kes elavad kümnetes riikides üle maailma, kus karistatakse, vangistatakse või isegi hukatakse isikuid nende seksuaalse orientatsiooni tõttu," kirjutas USA president Donald Trump reedel Twitteris.

Allikas: Postimees

Toimetas Martin Vaher

Trump toetab taaskord "homokuud", lubab seista homoseksuaalsuse ülemaailmse dekriminaliseerimise eest