Brittney Griner ja Viktor But Foto: Scanpix

USA ja Venemaa vahetasid vange, kus kanepi omamise eest Venemaal vangi mõistetud korvpallur Brittney Griner vahetati välja mastaapse relvaäriga tegelenud Viktor Buti vastu. 

USAs on pahameel tekkinud seetõttu, et vangid on ilmselgelt väga erineva kaliibriga. Grineri puhul on tegemist narkootilise ainega vahele jäänud sportlasega, But on aga tegelenud väga mastaapse relvaäriga. Samal ajal on juba kuus aastat Venemaal vangis endine merejalaväelane Paul Whelan, keda süüdistatakse spionaažis, vahendab Die Welt.

„Meil on sõnum Paul Whelanile. See on sõnum, mis me oleme talle lühidalt juba edastanud ja saadame veel. Hoia oma usku, me toome Su ära," püüab USA välisministeerium olukorda kõneisiku Ned Price'i kaudu pehmendada. Välisministeeriumi sõnul blokeeris Venemaa Whelani väljavahetamise ära. 

Whelan on ilmselgelt väga pettunud toimunust ja väljendas CNN-ile, et on arusaamatu, mida väärtuslikku peaks USA venelastele pakkuma, et Whelan saaks kodumaale naasta. Võimalik, et venelased hoiavad Whelanit enda käes trumbina olulisteks kokkulepeteks. 

Toimunud vangide vahetust on kritiseerinud eriti vabariiklased. „Ta [Whelan] ei ole vahest väga tuntud, aga ta on süütu," sõnas Adam Kinzinger Esindajatekojast. Kevin McCarthy, kes kandideeris ka Esindajatekoja spiikriks, lausus, et Buti väljaandmine Venemaale on kingitus Putinile.

Toimetas René Allik