USA riigisekretär Mike Pompeo selgitamas ICC sanktsioone. Taamal justiitsminister William Barr. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas presidendi korralduse, millega kehtestati Rahvusvahelise kriminaalkohtu töötajate ja nende pereliikmete suhtes majanduslikud sanktsioonid. 

Rahvusvahelise kriminaalkohtu (International Criminal Court; ICC) töötajate karistamise otsus langes peale seda kui kohus otsustas Venemaa nõudmisel uurida Ameerika Ühendriikide sõjaväelaste ja luurajate tegevust Afganistanis, vahendab OAN.

Ühendriikide riigisekretäri Mike Pompeo sõnul puuduvad ICC-l USA Afganistani tegevuse uurimiseks volitused.

“ICC poolt algatatud uurimine rikub Ameerika Ühendriikide suveräänsust, takistab Ameerika Ühendriikide valitsuse ja liitlaste esindajate kriitilise tähtsusega siseturvalisusse ja välispoliitikasse puutuvat tegevust ja seab ohtu Ameerika Ühendriikide rahvusliku julgeoleku ning välispoliitika,” seisab presidendi korralduses.

Korraldusega kehtestatakse ICC kohtunikele ja kohtu töötajatele ning nende pereliikmetele reisipiirangud ja rahalised karistused.

“Me pikendame ja laiendame neid piiranguid, sealhulgas nende (kohtunike) pereliikmetele,” jätkas Pompeo. “Nende inimeste karistamine ei meeldi meile, kuid me ei saa lubada, et ICC ametnikud ja nende pereliikmed käiksid Ameerika Ühendriikides ostlemas, reisimas või muul viisil Ameerika vabadusi nautimas ajal, kui samad inimesed otsivad võimalusi selliste vabaduste kaitsja üle kohut mõista.”

Riigisekretäri sõnul on ICC USA Afganistani tegevuse uurimine ebaseaduslik ja tegemist on Ameerika Ühendriikide sõjaväelaste vastase ideoloogilise ristisõjaga.

Toimetas Karol Kallas