USA kongressi spiiker Kevin McCarthy Joe Bideni tagandamisprotsessi alustamisest teavitaval pressikonverentsil, 12.09.2023 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kongressi eesistuja Kevin McCarthy teatas 12. septembril, et kongress alustab Joe Bideni võimalike kuritegude uurimisega, et selgitada välja, kas teda on põhjust tagandada. 

Põhjuseks on Joe Bideni poja Hunter Bideni isa mõjuvõimuga kauplemine, millest erinevate tunnistajate ütlustest ja Hunter Bideni rüperaali paljastustest lähtuvalt kahtlustatakse, et võttis osa ka "suur nina" Joe Biden isiklikult, vahendab Epoch Times.

"Kongressi vabariiklased on paljastanud tõsiseid ja usutavaid süüdistusi Bideni käitumise kohta. Kõik need süüdistused kokku maalivad pildi korruptsiooni kultuurist," selgitas McCarthy. 

"Täna ma annan kongressi komisjonile juhise alustada ametliku Joe Bideni tagandamisprotsessi uurimisega. Järgmise loogiline samm on anda meie komisjonidele täielik voli koguda kokku kõik tõigad ja vastused, mida ameeriklased teadma peavad," jätkas spiiker.

Tagandamise uurimist juhivad kongressi vabariiklasest saadikud James Comer, Jason Smith ja Jim Jordan, kes on vastavalt järelvalvekomisjoni, eelarvekomisjoni (Ways and Means Committee) ning õiguskomisjoni juhid. 

McCarthy lubas, et Bideni uurimises ei lööda araks millegi ees.

Valge Maja kõneisik nimetas tagandamisprotsessi "äärmuslikuks poliitikaks selle kõige jõledamal kujul".

Võimukandjate tegevuse järelvalvekomisjon (House Oversight Committee) on uurinud Bidenite klanni korruptsiooni üheksa kuud ja uurimise käigus on paljastatud hulgaliselt Bidenite klanni korruptiivseid tegevusi, mille hulgas on tuvastatud, et Bidenite klann on Joe Bideni mõjuvõimuga kauplemise pealt teeninud kümneid miljoneid dollareid. 

Oma kõnes osutas McCarthy, et Joe Biden on korduvalt ameeriklastele valetanud kui väitis, et ta ei tea oma poja äridest mitte midagi. Mitmed tunnistajad on samas kinnitanud, et Joe Biden käis Hunter Bideni äripartneritega koos lõunal ja osales konverents-telefonikõnedes.

Spiikri sõnul on tänaseks teada vähemalt 150 pangatehingut, mille käigus on Bidenite klanni liikmetele ja nendega seotud ettevõtetele kantud üle vähemalt kakskümmend miljonit dollarit.

Samuti osutas McCarthy, et Ameerika Ühendriikide õiguskaitseorganid on Bidenite kuritegude uurimisel käitunud pigem kuritegude varjajate ning uurimise takistajatena.

Demokraadist senaatori Elizabeth Warreni sõnul pole vabariiklastel Joe Bideni vastu mingisuguseid tõendeid ja tema tagandamist soovivad ainult "üksikud äärmuslased".

Toimetas Karol Kallas