Ameerika Ühendriikide Pennsylvania osariigi islamistist must äärmuslane Sharif El-Mekki soovib saata mustad lapsed eraldi riiklikesse koolidesse, kus neid õpetavad mustad õpetajad.
El-Mekki on Pennsylvania demokraadist kuberneri Josh Shapiro nõunik. Ta on Mustade Pantrite Partei (Black Panther Party) liige, ta on elanud Iraanis ja peab seda riiki maailmale eeskujuks ning ta juhib haridusvaldkonna vabaühendust Mustade Harijate Arengukeskus (Center for Black Educator Development; CBED). Varem on ta töötanud põhi- ja keskkooli õpetajana ning koolidirektorina, vahendab The Free Press.
2019. aastal asutatud CBED on erinevatelt vabaühendustelt, sihtasutustelt ja riigilt kogunud üle kahekümne miljoni dollari toetuseid. Toetajate hulgast leiab näiteks Bill Gatesi ja Jeff Bezosi heategevus-sihtasutused.
El-Mekki räägib oma nägemuse kohta: "See on maailm, kus musti õpilasi õpetavad samast rassist kõrge kvaliteediga õpetajad" ja "milles kõik õpetajad on kõrgetasemelised valdkonna asjatundjad, kelle meelsus on antirassistlik". CBED sõnul parandab must õpetaja musta haridussüsteem õpilaste õpitulemusi.
Viieaastase tegutsemisaja jooksul on El-Mekki vabaühenduse korraldatud koolitustel osalenud tuhandeid õpetajaid, keda on haritud vaimus "haridussüsteem tuleb vabastada Ameerika Ühendriikide institutsioonide pärilikust rassismist". CBED teavikus, mis kannab pealkirja "Õpetajaameti antirassismi juhised" ja on valminud koostöös Pennsylvania haridusministeeriumiga, vaadeldakse haridust "poliitilise teona, mis teeb lõpu valgele ülemvõimlusele ja haridussüsteemi ühiskonda rõhuvale rassistlikule ajaloole".
"Iga tund on poliitiline dokument ja iga klassiruumis toimuv vestlus poliitiline seisukoht," jätkatakse juhises.
CBED maksis 2023. aastal El-Mekkile palka 233 410 dollarit.
PISA testide statistika näitab, et parimad haridustulemused on õpilastel, kes õpivad rassiliselt, rahvuslikult ja keeleliselt ühesugustes koolides. Rootsi näitel teistest rassidest ja kultuuridest pärit inimeste massisisseränne langetab hariduse kvaliteeti.
Ameerika Ühendriikides on rida "musti ülikoole", millest parimaks peetakse Howardi Ülikooli, kus on õppinud ka Kamala Harris. Riigi ülikoolide paremusjärjestuses oli see 2022. aastal 109. kohal.
Toimetas Karol Kallas