Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas 14. aprillil, et riik peatab koheselt kuuekümneks kuni üheksakümneks päevaks Maailma Terviseorganisatsiooni rahastamise, kuna viimane peab poliitilist korrektsust inimeste eludest tähtsamaks.
Trump heitis Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO) ette, et see on koroonaviiruse kriisi hallanud äärmiselt saamatult ja Hiina huvides varjanud probleemi tõsidust. Samuti heitis president Etioopia revolutsioonilise demokraadi Tedros Adhanom Ghebreyesuse juhitud organisatsioonile ette, et see laitis veel jaanuaris maha tema Hiinale kehtestatud lennupiirangud, vahendab Fox News.
Ameerika Ühendriigid on WHO suurim panustaja ja Riigidepartemang kavatses käesoleva kaheaastase rahastamisperioodi jooksul Terviseorganisatsioonile anda 893 miljonit dollarit (ca 817M€). Trumpi sõnul annavad Ühendriigid WHO-le aastas 400–500 miljoni dollari vahel, kui Hiina panustab 40 miljonit dollarit. WHO pealt kokku hoitud raha antakse Trumpi sõnul valdkondadele "kus seda on kõige rohkem vaja".
"Meil on sügavad kahtlused, et Ameerika heatahtlikkust on ära kasutatud," rääkis USA riigijuht, süüdistades WHO-d lisaks, et see ei saanud rahvusvahelise kogukonna õigel ajal hoiatamisega hakkama.
"WHO pole oma ülesannetega hakkama saanud ja organistasioon peab vastutama," jätkas Trump. Tema sõnul hoiatati WHO-d juba detsembris, et uus koroonaviirus kandub inimeselt inimesele, kuid see ignoreeris seda infot.
4. jaanuaril hoiatas Hongkongi Ülikooli nakkushaiguste keskuse juht Ho Pak-leung, et "linn peab maismaal leviva tundmatu kopsupõletiku tõttu, mis tõenäoliselt levib inimeselt inimesele, rakendama võimalikest kõige rangemad jälgimismeetmed."
Samal ajal hakkas Hiina valitsus summutama koroonaviiruse infot ja vangistas näiteks rahvusvahelist üldsust uue viiruse hoiatada üritanud 33- aastase arsti Li Wenliangi, kes vangistuses koroonaviiruse kätte ära suri.
WHO kuulutas 8. jaanuaril aga: "Uue viiruse tuvastamine nii lühikese aja jooksul on märkimisväärne saavutus ja näitab Hiina üha paremat võimekust haigusepuhangutega toime tulla."
Või 14. jaanuari avaldus: "Esialgsed Hiina võimude poolt läbi viidud uuringud ei ole selgelt tuvastanud, et Wuhanis avastatud uus koroonaviirus leviks inimeselt inimesele."
19. jaanuaril jätkas Terviseorganisatsioon: "Pole piisavalt andmeid, et teha lõplikke järeldusi osas, kuidas nimetatud haigus levib, haiguse kliiniliste omaduste ja selle leviku ulatuse ning teadmata on ka koht, kust haigus levima hakkas."
Dr Anthony Fauci, keda peetakse üheks maailma parimaks nakkushaiguste spetsialistiks ja kes on oluline Trumpi koroonaviiruse rakkerühma liige, sõnul viivitas Hiina valeinfo, mida WHO võimendas, USA reaktsiooni koroonaviirusele.
WHO ja Hiina kommunistliku valitsuse valeinfot on papagoide kombel korrutanud ka peavoolu ajakirjandusväljaanded ning demokraatide presidendikandidaat Joe Biden nimetas Trumpi jaanuarikuiseid Hiina reisipiiranguid toona "hüsteeriliseks ksenofoobiaks".
Eesti Delfigi kirjutas veebruari alguses: "Maailma terviseorganisatsiooni juhi sõnul on Hiina jõulised sammud koroonaviiruse puhangu ärahoidmiseks ennetanud nakkuse suuremat levikut teistesse riikidesse. See annab võimaluse viirus peatada."
Trumpi otsuse on hukka mõistnud nii ÜRO äärmussotsialistist esimees Antonio Guterres kui USA Kongressi demokraadid.
Hiinla kommunistliku partei, WHO ja Guterresega "ühel häälel" mõistis Trumpi otsuse hukka ka Euroopa Paramendi esiprogressiiv Guy Verhofstadt: "Trump kordab samu trikke taas ja taas. Süüdistab rahvusvahelisi organistasioone enda läbikukkumises. Käituma peaks hoopis vastupidiselt. Me peame tugevdama rahvusvahelist koostööd, et olla järgmise pandeemia jaoks paremini valmis."
Eesti "kõige olulisema liitlase ja julgeoleku tagatisega" ujub vastuvoolu ka Eesti Välisministeerium, mis eraldas Hiina-meelsele WHO-le hiljuti 100 000 eurot.
Toimetas Karol Kallas