Anti Poolamets Foto: Riigikogu.ee

Kui arenguabi üldse anda, siis võiks abivajajatele saata meditsiini- ja laborivarustust otse, ilma kalli ja korrumpeerunud WHO vahendusteenuseta, kirjutab Karol Kallas EKRE riigikogu fraktsiooni liikme Anti Poolametsa sotsiaalmeediapostitust kommenteerides. 

EKRE poliitik Anti Poolamets pole rahul olukorraga, kus Ukraina rahaline toetamine pole väidetava korruptsiooni tõttu võimalik, ent korrumpeerunud Maailma Terviseorganisatsioonile anti vaeste ja ilmselgelt korrumpeerunud riikide abistamiseks 100 000 eurot.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul soovib Eesti solidaarselt teiste valitsustega anda oma panuse üleilmse levikuga epideemia tõkestamiseks. "Koroonaviirus on levinud üle kogu maailma. Kui soovime viiruse leviku kontrolli alla saada ja kaitsta meie kõigi tervist, peame suutma seda teha kõigis maailma riikides," vahendab ministri sõnu välisministeeriumi pressiteade.

Reinsalu sõnadest võib jääda mulje, nagu Eesti kontrolliks, mida WHO-s ja abi saavates maades eesti maksumaksjatelt ära võetud rahaga peale hakatakse. "Rahvusvahelise abipalve eesmärk on abistada inimesi maailma vaeseimates riikides. Eraldi tähelepanu pööratakse haavatavatele ühiskonnagruppidele nagu vanurid, puuetega inimesed, naised ja lapsed. Kogutud rahastust kasutatakse peamiselt meditsiini- ja laborivarustuse tarnele abivajajatele arenguriikidele, vee-, sanitatsiooni- ja hügieeniklastrile tihedalt asustatud aladel ja laagrites. Abi pakutakse ka elanikkonna teavitamisel viiruse levikust, koolitusi ja juhiseid tervishoiutöötajatele ning logistilist toetust abi kohale toimetamiseks."

Välisministeeriumi sellise otsusega pole kuidagi rahul EKRE Riigikogu saadik ja Euroopa Liidu asjade ning väliskomisjoni liige Anti Poolamets.

"Huvitav. Kogu aeg räägitakse, et Venemaaga võitlevasse Ukrainasse ei saa toetusraha saata. Pidi ära varastatama. Kui aga mõnele n****ikuninga neljandale naisele villa ehituseks raha saadetakse, siis silm ka ei pilgu. See arenguabi mädasoo tuleb ka EKRE-l ära kuivatada," kirjutab poliitik Poolamets oma Facebooki kontol.

Välisministeeriumi otsus tuleb kummalisel ajal. Ameerika Ühendriigid, kes on WHO suurim rahastaja, on hetkel uurimas organisatsioonis valitsevat korruptsiooni ja selle revolutsioonilisest demokraadist juhi Hiina ees lömitamist.

Hulk mõttekodasid on leidnud, et arenguabi on üks suuremaid kolmanda maailma ja eriti Aafrika riikide probleemide allikaid. "Arenguabi on korruptsiooni edendamise ja sõltuvuse sünonüüm," kõlavad arenguabi mõttetust kirjeldavate ülevaadete pealkirjad.

Objektiiv on kirjeldanud abitööstuse kurja iseloomu arvamusloos "Arenguabist on rohkem kahju kui kasu."

Möödunud aasta maikuus jõudsid Associated Pressi ajakirjanike kätte materjalid, kuidas WHO käib inimeste tervise jaoks mõeldud rahaga ümber eriti vastutustundetult.

Inimlik loogika ütleb, et kui Poolametsa mainitud "n****ikuningad" lasevad oma inimestel rahumeeli nälga ja ebolasse surra, siis pole suuremat lootust, et koroonaviiruse peale need aru pähe võtaksid. Kui muidugi raha nendeni üldse jõuabki.

Üha teravamalt kõlavad üleskutsed WHO juhi Tedros Adhanom Ghebreyesuse tagasiastumiseks ja organisatsiooni tõsiseks reformimiseks.

Kui teha tehe: WHO on korrumpeerunud jõuk + vaesemaid riike võiks abistada, siis peaks üpris kergesti jõudma tulemuseni, et abivajajatele võiks "meditsiini- ja laborivarustust" ise, ilma kalli ja korrumpeerunud WHO vahendusteenuseta, otse saata. Võib arvata, et suur abi oleks juba tavaliste voodilinade ja käterättide saatmisest. Kellele abi täpsemalt saata, võib näiteks uurida Kadrioru lossi administratiivhoones ametit pidava isiku käest, kes viimase aasta jooksul on suures koguses mööda Musta Mandrit ringi traavinud.