Ameerika Ühendriikide president Donald Trump. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump käskis korruptsioonikahtluste uurimise ajaks peatada riigi rahaeraldised Maailma Terviseorganisatsioonile.

Põhjuseks tõi president Trump asjaolud, kuidas WHO ei ole koroonaviiruse pandeemia haldamisega hakkama saanud ja kuidas Etioopia revolutsioonilise sotsialisti Tedros Adhanom Ghebreyesuse juhitud organisatsioon aitas Hiinal varjata epideemia tõsidust ning levikut.

"WHO keeras asja tõeliselt untsu. Mingil põhjusel rahastavad seda suuremas osas Ameerika Ühendriigid, ometigi on WHO väga Hiina keskne. Me vaatame selle asja peale väga tähelepanelikult. Õnneks ma ei pööranud nende soovitusele hoida meie piirid Hiina jaoks lahti juba varakult tähelepanu. Miks nad andsid meile nii halba nõu," säutsus Trump.

WHO on pandeemia saamatu haldamise tõttu sattunud järjest suurema kriitika alla. Alles jaanuaris kiitis WHO takka Hiinale, et koronaviirus ei kujuta suuremat ohtu ja hiina viiruse pandeemiagi kuulutati välja alles 12. märtsil.

Mitmed Ameerika Ühendriikide olulised poliitikud on kutsunud WHO juhti Ghebreyesust selle Hiina ees lömitamise tõttu tagasi astuma.

Ameerika Ühendriigid on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) suurim rahastaja, andes 2017. aastal organisatsioonile liikmemaksude ja vabatahtlike annetustena 513 miljonit dollarit. 2016.–2017. aastal oli WHO eelarve 5,139 miljardit dollarit.

Trumpi sõnul WHO peatatakse WHO rahastamine aiult ajutiselt, et saada aru, kuidas organistasioonis raha jagamine käib ja kas see on eesmärgipörane.

Toimetas Karol Kallas