Demokraatide 2024. aasta presidendivalimiste asepresidendi kandidaat Tim Walz Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide uuringuettevõte Pew Research avaldas oktoobris Ameerika Ühendriikide elanike mehelikkuse nägemuse uuringu ja üldiselt leitakse, et võrreldes 20 aasta taguse ajaga, läheb naistel täna paremini kui meestel.

Pew toob uuringu korraldamise põhjusena välja asjaolu, et tänavuse Ameerika Ühendriikide presidendikampaania keskmes on teiste küsimuste kõrval mehelikkuse teema. Ühelt poolt leitakse, et normaalne mehelikkus on kaduv väärtus. Teine pool räägib "mürgisest mehelikkusest". Paljudele valmistab muret meeste üldine hakkama saamine nii sotsiaalselt kui majanduslikult.

Ameeriklaste mehelikkuse nägemuse küsitluses osales 6204 täiskasvanud inimest. Küsiti muuhulgas, kas inimesed teadvustavad ennast rohkem naiseliku või mehelikuna, millised mehelikud omadused ja käitumisviisid peaksid olema ühiskondlikult lubatavad ning kuidas mehed võrreldes naistega saavad kaasaegses ühiskonnas hakkama. Huvitava tõigana tuvastas Pew, et poliitiliselt demokraatide poolel olevatest meestest nägi ennast "väga mehelikuna" 29 protsenti ja vabariiklastest 53 protsenti.  

Veerand vastanutest leiavad, et USA ühiskonnas peetakse mehelikkust halvaks väärtuseks. Suuremas osas positiivseks omaduseks peab mehelikkust 43 protsenti ja 31 protsenti ei oska arvata, kas mehelikkus on positiivne või negatiivne väärtus.

45 protsenti vabariiklasest meestest tajuvad, et mehelikkesse meestesse suhtutakse halvasti ja suurem osa nii arvajatest leiab, et see on halb areng. Vabariiklaste toetajatest naistest arvab 24-, demokraatide toetajatest meestest 20- ja -naistest 13 protsenti leiab, et mehelikesse meestesse suhtutakse halvasti.

Suurem osa (kuus kümnest) ameeriklasi leiab, et suurem osa Ameerika Ühendriikide inimestest ei hinda hoolivaid, oma tundeid välja näitavaid, hella kõnemaneeriga ja südamlikke mehi.

Sedasi arvab rohkem demokraate kui vabariiklasi. Samas isegi nii vabariiklaste seas üldiselt kui meeste seas üksikumalt leitakse, et selliseid väärtuseid ei hinnata meeste juures piisavalt.

Üldiselt leiavad ameeriklased, et nende riigis hinnatakse ülemäära füüsiliselt tugevaid, enesekindlaid ja riskialteid mehi. Mehed üldiselt ja vabariiklased leiavad naiste ning demokraatidega võrreldes suruemal hulgal, et selliseid väärtuseid ei hinnata piisavalt.

Ennast "väga naiselikuks" midas 35 protsenti naisvastajatest. 46 protsenti leidis, et nad "kalduvad" naiselikkuse poole ja 15 protsenti vastas, et nad ei teadvusta ennast ei meheliku, ega naiselikuna või peavad ennast võrdselt mõlema soo eripärade esindajaks. Neli protsenti naistest pidas ennast kas mehelikusele kalduvaks või väga mehelikuks. Pew märgib ära, et küsitluses osales inimesi, kes ei pea ennast ei naiseks, ega meheks, kuid neid oli eraldi analüüsimiseks liiga vähe.

Alla 30-aastatest pidas ennast väga mehelikuks elik väga naiselikuks väiksem osakaal vastajatest kui vanemaealistest.

Kui ennast väga mehelikuks pidavate meeste arv ületab vabariiklaste seas demokraatide oma ligi poole võrra, siis naiste seas "väga naiselike" naiste osas progressistide ja konservatiivide seas väga suurt erinevust ei ole. Naisdemokraatidest peab ennast väga naiselikuks 32- ja naisvabariiklastest 38 protsenti.

Üldiselt leitakse (ca 70 protsenti vastanutest), et naistel läheb täna USA ühiskonnas paremini kui 20 aastat tagasi.

66 protsenti küsitlusele vastanud meestest kinnitas, et nende mehelikkuse vaadetes mängib suurt rolli isa ja sama suur osakaal naistest kinnitas sama oma ema ja naiselikkuse kohta.

Alla 30-aastaste puhul tuuakse välja, et naiselikkuse ja mehelikkuse nägemuse kujunemisel mängib suurt rolli sotsiaalmeedia. Naiste osas on sotsiaalmeedia mõju üle kahe korra suurem (42%) kui meeste ja mehelikkuse puhul (18%).

Enamus ameeriklasi arvab, et naised ja mehed on erinevad, kuid demokraadid ja naised näevad erinevuste põhjustajana eelkõige ühiskondlikke ootuseid ning mehed ja vabariiklased sugude bioloogilisi omadusi.  

Toimetas Karol Kallas