Yamada Hōgyoku: Nahkhiir ja kuu, 1830ndad. Foto: Minneapolis Institute of Art

Ameerika Ühendriikide vabaühendus Judicial Watch nõudis Tervise ja Sotsiaalministeeriumist välja 552 lehekülge dokumente, mis näitavad, kuidas Rahvuslikud Terviseinstituudid rahastasid Hiina Rahvavabariigi Wuhani sõjalaboris koroonaviiruste mutantide loomist.

USA Tervise ja Sotsiaalministeeriumist (Department of Health and Human Services; HHS) teabenõudega kätte saadud dokumendid näitavad, et rahastamine käis vabaühenduse EcoHealth Alliance'i kaudu. Kommunistliku Hiina Rahvavabariigi sõjaväega seotud Wuhani Viroloogiainstituudis läbi viidud uuringute eesmärgiks oli mutantviiruste loomine, mille abil oleks "võimalik ennustada koroonaviiruste inimeste nakatamise võimet", selgitab Judicial Watch oma kodulehel.

Avalikuks saanud dokumentitest näeb, et Wuhani Viroloogiainstituut ei olnud ainus koht, kus Ameerika Ühendriikide raha eest nahkhiirte koroonaviirusi võimendati ja uuriti.

"Kõnealuste ja teiste dokumentide analüüs näitab, et Ameerika Ühendriigid rahastasid Hiinas ja mujal mutantviiruste loomist ning viiruste võimendamise (gain of function) uuringuid ning need [sellised teadusuuringud] võivad olla põhjuseks, miks Covidi pandeemia Wuhanist alguse sai."

Nahkhiirte koroonaviiruste esimene uuringute osa kestis 2013. aastast 2018. aastani, milleks Rahvuslikud Terviseinstituudid eraldasid pisut üle kolme miljoni dollari.

Uuringute hilisemas järgus osalesid veel USA Põhja-Carolina Ülikool ja Hiina RV Patogeense Bioloogia Instituut. 

Toimetas Karol Kallas