Ameerika Ühendriikide senati mahukast uurimisest selgub, et Joe Biden oli teadlik oma poja Hunter Bideni korruptiivsest tegevusest Ukraina energiaettevõtte Burisma nõukogus ning takistas teadlikult Ameerika Ühendriikide valitsusametnike korruptsioonivastaseid algatusi Ukrainas.
Ameerika Ühendriikide senati siseturvalisuse ja valitsuse tegevuse järelvalvekomisjon avaldas kolmapäeval eelmise Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama ametiajal aset leidnud asepresident Joe Bideni huvide konflikti uurimise tulemused.
Tänase demokraatide presidendikandidaadi huvide konflikt ja väidetav korruptsioon on seotud tema poja Hunter Bideni rahvusvahelise äritegevusega. Raport kannab pealkirja "Hunter Biden, Burisma ja korruptsioon: mõju USA valitsuse poliitikale ja sellega seotud mured" (Hunter Biden, Burisma, and Corruption: The Impacton U.S. Government Policy and Related Concerns)
Uurimisest saab teada, et Hunter Bideni kahtlasest rollist Burisma nõukogus ja asepresident Joe Bideni võimalikust korruptsioonist oli teadlik ka Föderaalne Juurdlusbüroo, kuid see ei võtnud midagi ette. FBI juht oli toona James Comey, kes käivitas president Obama soovil põhjuseta presidendikandidaat Donald Trumpi jälitamiskampaania, mis kulmineerus Robert Muelleri mitmeaastase "Venemaa kokkumängu" uurimise ja Kongressi tagandamisalgatusega.
Allpool on esitatud uurimise põhitulemused.
- 2015. aasta alguses avaldas Ameerika Ühendriikide Ukraina Kiievi saatkonna suursaadiku tegevasetäitja (Acting Deputy Chief of Mission) George Kent asepresident Joe Bideni kontori ametnikele muret, et tema poja Hunter Bideni roll Burisma nõukogus jätab mulje huvide konfliktist. Kenti murele ei pööratud tähelepanu ja 2016. aasta e-kirjas rõhutas ta oma kolleegidele: "Veelgi enam, Hunter Bideni olemine Burisma nõukogus seadis kõik USA ametnikud, kes tegelesid Ukrainas korruptsioonivastase võitluse edendamisega, väga piinlikkusse (very awkward) olukorda."
- 2015. aasta oktoobris avaldas [USA] Välisministeeriumi vanemametnik Amos Hochstein asepresident Joe Bidenile, samuti Hunter Bidenile, muret, et Hunter Bideni tegevus Burisma nõukogus annab Venemaa väärinfo levitajatele võimaluse õõnestada USA tegevust Ukrainas.
- Kuigi Kent uskus, et Hunter Bideni roll Burisma nõukogus seadis kõik USA ametnikud, kes tegelesid Ukrainas korruptsioonivastase võitlusega, piinlikusse olukorda, tuvastas Komitee ainult kaks isikut – Kent ja endine USA erisaadik ning rahvusvaheliste energiateemade koordinaator Amos Hochstein – kes rääkisid oma murest asepresident Joe Bidenile ja tema meeskonnale.
- Obama valitsuse ametnike piinlik olukord jätkus veel pikalt peale tema ametiaega. Endine riigisekretär [välisminister] John Kerry teadis, mida Hunter Biden Burisma nõukogus tegi, kuid kui tema käest küsiti selle kohta 8. detsembril New Hampshire'i osariigis Nashua linnas toimunud kohtumisel rahvaga, siis vastas Kerry valetades: "Ma ei teadnud selle kohta mitte midagi." Tõestusmaterjal, et Kerry tegelikult oli Hunter Bideni tegevusega kursis, on esitatud käesoleva raporti viiendas osas.
- Endine Euroopa ja Euraasia valdkonna aseriigisekretär Victoria Nuland tunnistas, et oligarhidele vastu astumine edastaks Ukrainale korruptsioonivastase sõnumi. Kent rääkis Komiteedele, et Zlotševski [Mõkola Zlotševski, Burisma omanik] oli "jälestusväärne oligarh". Kuid 2015. aasta detsembris, eirates USA oligarhidele vastu astumise eesmärke, andis asepresident Bideni meeskond talle nõu Zlotševski tegevust mitte kommenteerida ja soovitas tal öelda: "Ma ei hakka siin nimetama nimesid, ega ühtegi isikut süüdistama".
- Hunter Biden töötas Burisma nõukogus (eeldatavalt andes nõu ettevõtte haldamise ja läbipaistbse valdkonnas) ajal kui Zlotševski väidetavalt maksis Ukraina peaprokuröri Vitali Jarema alluvuses töötavatele ametnikele seitse miljonit dollarit altkäemaksu, et need lõpetaksid Zlotševski vastu algatatud kriminaalasja. Kent tunnistas, et nimetatud altkäemaksu juhtum leidis aset 2014. aasta detsembris (seitse kuud peale Hunter Bideni tööle asumist Burisma nõukogus) ja peale sellest teada saamist nii tema kui [USA Ukraina saatkonna] õigusnõunik (Resident Legal Advisor) teatasid kahtlusest FBI-le.
- Hunter Biden oli 29. jaanuarist 2009 kuni 8. juulini 2014 USA salateenistuse kaitse all. Päev enne viimast reisi salateenistuse kaitsealusena, avaldas ajakiri Time artikli, milles kirjeldati kuidas Burisma on märkimisväärselt suurendanud lobitegevust USA ametnike suhtes ja kuidas Hunter Biden on Burisma nõukoguga seotud. Enne salateenistuse kaitse lõppemist turvasid salateenistuse agendid teda suurel hulgal välisreisidel näiteks Moskvasse, Pekingisse, Dohasse, Pariisi, Mailasse, Seouli, Tokiosse, Mexico City'isse, Milaanosse, Firenzesse, Shanghaisse, Genfi, Londonisse, Dublinisse, Müncenisse, Berliini, Bogotasse, Abu Dhabisse, Nairobisse, Hong Kongi, Taipeisse, Buenos Airessesse, Kopenhaagenisse, Johannesburgi, Brüsselisse, Madriidi, Mumbaisse ja Como järve äärde.
- Andrii Teliženko, keda [USA] demokraadid peavad Venemaa väärinfo kehastuseks, kohtus Obama valitsuse ametnikega, sealhulgas Elizabeth Zentisega, kes oli Obama rahvusliku julgeolekunõukogu liige, vähemalt kümnel korral. Demokraatide lobiettevõtte Blue Star Strategies andis aastatel 2016–2017 Teliženkole lepingu alusel tööd ja kasutas tema abi kuni 2019. aasta suveni. Hiljuti avaldatud uudis annab Teliženko ja Obama administratsiooni ametnike laiaulatuslikest kontaktidest põhjaliku ülevaate.
- Lisaks rohkem kui neljale miljonile dollarile, mida Burisma maksis Hunter Bidenile ja Archerile [Devon Archer, Hunter Bideni investeeerimis ja konsultatsiooniettevõtte Rosemont Seneca kaasosaline, kellega koos nad töötasid Burisma nõukogus] nende osaluse eest nõukogus, said Hunter Biden, Bidenite perekonna teised liikmed ja Archer küsitava taustaga välisriikide kodanikelt lisaks miljoneid dollareid.
- Kashastanist pärit Kenges Rakišev kandis Archerile väidetavalt auto eest üle 142 300 dollarit ja seda samal päeval kui asepresident Joe Biden esines koos Ukraina peaministri Arseni Jatsenjukiga Ukraina Ülemraadas Venemaa Krimmi tegevuse teemal.
- Endise Moskva linnapea lesk Jelena Baturina kandis Hunter Bidenile üle 3,5 miljonit dollarit.
- Hunter Biden avas koos Gongwen Dongiga 100 000 dollari suuruse pangaarve ja selle raha kulutas Hunter Biden koos James Bideni [Joe Bideni vend] ja Sara Bideniga [Jamesi naine] üle maailma toimunud ostureisile.
- Hunter Bidenil olid ärisidemed Ye Jianmingi, Gongwen Dongi ja teiste kommunistliku partei ning rahvavabastusarmeega seotud Hiina kodanikega. Need ärisidemed tagasid miljonitesse dollaritesse ulatuva rahavoo.
- Hunter Biden maksis raha mitteresidentidest naistele, kes olid Venemaa või teiste Ida-Euroopa riikide kodanikud ja kes olid seotud "Ida-Euroopa prostitutsiooni või inimkaubanduse võrgustikuga".
Joe Biden on tänaseni avalikkusele järjekindlalt kinnitanud, et ta ei teadnud oma poja Hunter Bideni välismaa äridest mitte midagi. Samas Hochstein tunnistab, et ta rääkis oma Hunteri Burisma murest 2015. aasta oktoobris otse Joe Bideniga. "Peatselt peale Hochsteini ja asepresident Bideni kohtumist, võttis Hocsteiniga ühendust Hunter Biden ja soovis kokku saada. Hocsteini sõnul sai Hunter nende vestlusest teada oma asepresidendist isalt." (Raporti 17. lehekülg.)
Kui Joe Bidenilt uuriti kolmapäeval peale senati raporti avaldamist tema poja äritegevuse ja asepresidendiaja huvide konflikti kohta, kukkus ta kätega vehkima ja ilmselgelt ärritatuna käratas ajakirjanikele: "Mitte mingisuguseid huvide konflikte pole olnud! Ma ei räägi sellest! Keskendume tegelikule probleemile. Keskendume sellele mehele (president Donald Trumpile), mida ta teeb, mida ükski president pole varem teinud."
2016. aastal uhkustas Joe Biden kaamerate ees, kuidas tema nõudmisel vallandati Burisma korruptsiooni uuriv Ukraina peaprokurör Viktor Šokin.
Tuntud konservatiivse dokumentalisti, ajakirjaniku ja kirjaniku Dinesh D'Souza sõnul "toimis Clintonite raha väljapressimise räkit Clintonite sihtasutuse kaudu. [Joe] Biden kasutas välisriikide valitsustelt raha välja pressimiseks oma poega Hunterit ja vendi James ning Frank Bidenit."
Toimetas Karol Kallas