USA Iowa Osariigi Maquketa linna Donald Trumpi toetajad kampaaniaüritusel, 20.09.2023 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus on kindel, et 2024. aasta presidendivalimistega võivad kaasneda massirahutused ja vägivald ning selles on süüdi uus äärmuslaste kategooria: Donald Trumpi järgijate MAGA armee. 

Nädalakiri Newsweek avaldas 4. oktoobril pika ülevaate, mis käsitleb, kuidas Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus kasutab jõustruktuure parema ilmavaatega inimeste kiusamiseks.

Newsweeki ajakirjanikud pääsesid ligi sisejulgeoleku ameti (DHS) ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) dokumentidele ja tegid kümnete agentidega intervjuusid, mis osutavad, et "siseriiklik terrorism" on mõlema jõuameti jaoks väga oluline teema ning sellist ohtu nähakse peamiselt poliitiliselt parema maailmavaatega inimeste suunalt.

Demokraatide valitsuse jaoks on nii Trump kui MAGA (teeme Ameerika Ühendriigid jälle suur(sugus)eks) liikumine "Ameerika Ühendriikide demokraatiat ja olemasolu ähvardav oht". Tänu 2021. aasta 6. jaanuari "ülestõusule", mis tõenäoliselt oli süvariigi valelipu operatsioon, on inimeste jaoks, kes ei ole nõus demokraatide poliitikaga, FBIs väidetavalt välja mõeldud isegi omaette kategooria "kuritegusid".

Newsweekile antud kommentaaris väidab FBI: "Kodumaised vägivaldsed äärmuslased kujutavad endast püsikindlat ohtu, sellised ohud arenevad ja on surmavad. FBI eesmärgiks on tuvastada ja hoida ära terroristide rünnakud. Me oleme keskendunud võimalikele kriminaalsetele rikkumistele, vägivallale ja vägivalla ähvardustele. Valitsuse ja võimu vastane vägivaldne terrorism on üks terrorismi valdkond ning see on üks olulisemaid FBI ohuprioriteete. Me oleme pühendunud kõigi ameeriklaste turvalisuse ja põhiseaduslike õiguste kaitsmisele ja me ei hakka kunagi uurima esimese põhiseaduse parandusega [sõnavabadus] kaitstud tegevusi, sealhulgas inimeste poliitilisi uskumusi ja nende kuuluvust."

2022. aasta oktoobris kehtestas FBI uue terroristide kategooria AGAAVE-other (anti-government/anti-authority violent extremists-other), kes on: "Kodumaised vägivaldsed terroristid, kes toovad vägivalla ja kriminaalsete tegude õigustuseks valitsuse- või võimuvastased motiivid." 

AGAAVE-terrorismi uurimiseks pole vaja mitte ühtegi süüdistust vägivallas ja keegi ei pea panema toime midagi kriminaalset. Seda tüüpi "vägivaldse ekstremismi" uurimise võib inimesele kaela tuua ainuüksi Patrick Henry või mõne teise Ameerika Ühendriikide asutaja "isa" tsiteerimine.   

Kommentaatorid leiavad, et 6. jaanuari "mässu" järel on inimesi saadetud vangi olematute kuritegude eest – näiteks ajakirjanik Owen Shroyer, kes kuulutas 6. jaanuari meeleavaldusel valjuhääldist, et ärge minge Kapitooliumile, see on FBI ja süvariigi lõks –, nii võib samamoodi kurjategijaks kuulutada sisuliselt kõik inimesed, kes on kunagi poetanud mõne sõna Donald Trumpi poolt.

Newsweeki ülevaatest tuleb veel välja, et FBI kasutab 6. jaanuari "ülestõusu" uurimist ja selle juurde välja mõeldud MAGA-laste "kuritegusid" õigustusena uute samasuguste konservatiivide vastu suunatud uurimiste alustamiseks. Mõttekäik paistab olevat "neid uuriti, järelikult on nad kurjategijad". 

Demokraatide valitsus on läbivalt nimetanud Trumpi ja MAGA-t "eksistentsiaalseks ohuks Ameerika demokraatiale".

Ameerika Ühendriikide presidendi sotsiaalmeedia kontolt leiab 2022. aasta septembrist postituse: "Donald Trump ja MAGA vabariiklased on ohuks meie riigi hingele." Sama aasta novembris kirjutas keegi Joe Bidenile mahalugemiseks ette: "MAGA vabariiklased kavatsevad vaidlustada mitte ainult möödunud valimiste õiguspärasuse, vaid tahavad seda teha ka tänavuste [2022. aasta] vahevalimiste ja tuleviku valimiste puhul." 

Valge Maja sisejulgeoleku nõunik Liz Sherwood-Randall väidab: "Vägivalla kasutamine poliitiliste eesmärkide saavutamiseks kujutab tohutut ohtu meie avalikule turvalisusele ja riiklikule julgeolekule … See on ohuks meie rahvuslikule identiteedile, meie normidele, meie õigusriigile – meie demokraatiale." 

Newsweek, mis on üheselt korporatistliku maailmakorra ajakirjanduse väljaanne, juhib tähelepanu käesoleva aasta juunis FBI ja DHS-i poolt USA kongressi tarbeks koostatud siseriikliku terrorismi strateegilisele ülevaatele ning nendib, et selles üles loetud "ohud" on väga selgelt seotud paremat ilmavaadet esindavate inimeste ja eriti Trumpi toetajatega. "Trumpi ja tema toetajate armeed peetakse eraldiseisvaks siseriikliku vägivaldse terrorismi kategooriaks, kuigi FBI kinnitab avalikult, et poliitilised vaated ei ole mitte kunagi aluseks nende siseriikliku terrorismi uurimiste alustamisele," kirjutab nädalakiri. 

Toimetas Karol Kallas