Ameerika Ühendriikide NIH direktor Jay Bhattacharya ja tervise- ning sotsiaalminister Robert F. Kennedy Jr. vestlemas enne pressikonverentsi, 22.04.2025 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide tervise- ja sotsiaalminister Robert F. Kennedy Jr. teatas 1. mail, et edaspidi tuleb kõik uued vaktsiinid testida platseebo vastu ja modRNA tehnoloogiat inimeste kaitsepookimiseks kasutada ei tohi.

Kennedy algatus mõjutab märkimisväärselt vaktsiinide arendustegevust ja paistab, et sügisesed Covidi geeniteraapia võimendusdoosid võivad ära jääda, vahendab New York Times.

Terviseministrit süüdistatakse korporatistlikus meedias, et ta tungib valdkonda, mida üldjuhul haldavad toidu- ja terviseameti (FDA) karjääriteadlased. 

Tervise- ja sotsiaalministeeriumi vaktsiinide platseebo vastu testimise nõue on "äärmuslik eemaldumine" senistest lahendustest ja võib märkimisväärselt pikendada uute vaktsiinide turule toomise aega.

Kriitikute sõnul süvendab Kennedy algatus veelgi enam inimeste kõhklusi vaktsiinide ja "vaktsiinide" suhtes ning seda ajal, kui kaitsepookimiste määrad on niigi langemas. Lisaks peetakse "teadusüldsuse" sõnul "ebaeetiliseks" kui isegi väiksele grupile inimestele piiratakse ligipääsu tõhusatele vaktsiinidele, mida platseebokatsed tingiksid. Ähvardatakse, et nii võivad "kümned tuhanded inimesed ära surra", kui uusi Covidi modRNA süste sügiseks turule ei lubata.  

2023. aastal kirjutas tänane terviseminister ühismeedias:

"Bill Gates just tunnistas, et mRNA süstid ei peata nakatumist, ei tõkesta haiguse ülekandumist, ei hoia ära [haiguse] mutatsioone, nende kaitse ei kesta ja need ei toimi mitte kuidagi. Gates tunnistab seda enda vaktsiinitootjate aktsiate ära müümise järel. Aitäh kõigile, kes lasid ennast ninapidi vedada."

Kennedy on lubanud teha selgeks Ameerika Ühendriikides ja läänemaailmas levinud autismi epideemia põhjused. Ameerika Ühendriikides on lastele nähtud ette 72 kohustuslikku vaktsiini, millest mitte ühtegi pole nõuetekohaselt platseebo vastu ja turvatestitud.

1970. aastal registreeriti üks autismi juhus 10 000 lapse kohta. 2018. aastal oli see määr üks 36 lapsest, ehk poole sajandiga kasvas autismi esinemise sagedus 277 korda. 

1970. aastal ei olnud Ameerika Ühendriikides kohustuslikku laste vaktsineerimise korda, kuid sõltuvalt osariigist poogiti lapsi viie kuni kümne haiguse vastu.

Kennedy kinnitati Ameerika Ühendriikide senatis terviseministriks käesoleva aasta veebruaris. Alates sellest ajast pole FDA lubanud turule mitte ühtegi uut vaktsiini. 

Lisaks platseebokatsete nõudmisele andis Kennedy riiklikele terviseinstituutidele (NIH) käsu võtta ette modRNA-vabade Covidi, linnugripi ja hooajalise gripi vaktsiinide arendustegevus. Kavas on töötada välja "uue põlvkonna vaktsiiniplatvorm", mis oleks täielikult valitsuse omanduses. Teadaolevalt on uus platvorm beetapropiolaktooni põhine. 

NIH-i juhib Jay Bhattacharya, kes on üks Great-Barringtoni Deklaratsiooni autoritest.

Vaktsiinitootjaid esindava õigusbüroo Epstein Becker Green juristid kahtlustavad muuhulgas, et Kennedy juhitav ministeerium tahab Covidi süstiained üldse turult kõrvaldada

Toimetas Karol Kallas