Populaarse hormoon-soomuutmisravimi tüsistuste kätte on viimase viie aastaga surnud rohkem kui 6300 inimest. Pilt on illustratiivne. Foto: Bigstockphoto

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) andmetest selgub, et populaarse hormoon-soomuutmisravimi tüsistuste kätte on viimase viie aastaga surnud rohkem kui 6300 inimest.

Ettevõtte AbbVie loodud ravim leuproreliinatsetaadi polüpeptiidhormoon, rohunimega Lupron (mida turustatakse ka Eestis), on tuntud vähirohi, kuid seda kasutatakse noorte soomuutjate juures nõndanimetatud puberteeditakistina, vahendab Christian Post.

"Ajavahemikus 2012 kuni käesoleva aasta 30. juunini on FDA Ameerika Ühendriikides dokumenteerinud 40 764 vastunäidustust Lupronile, mida kasutatakse ka hormooniblokeerijana. Rohkem kui 25 500 aastatel 2014-2019 dokumenteeritud juhtumit hinnati "tõsiseks", mille hulgas oli ka 6370 surma," kirjutab USA kristlaste meediakanal.

Lupronit kirjutatakse mitteametlikult välja väidetava soodüsfooria all kannatavatele lastele hoolimata sellest, et FDA pole ravimile selleks otstarbeks kinnitust andnud. Ravimit on lubatud kasutada ebaloomulikult varase puberteedi puhul ja seda manustatakse lühikese aja jooksul.

FDA

California endokrinoloog Michael Laidlaw tõstis käesoleva aasta aprillis avalikkuse ees üles teema, miks nii raskeid ravimeid kirjutatakse välja soosegaduses kaheksa aastastele lastele ja ei saadeta neid selle asemel psühholoogi juurde?

"Soosegadus/soodüsfooria ei ole endikrinoloogiline vaid psühholoogiline seisund ja seda tuleb vastavalt, psühholoogiliselt ravida," rääkis arst Christian Postile. "Kuid sellisest psühholoogilisest murest saab kohe endokrinoloogiline probleem kui lastele hakatakse söötma puberteeditõkesteid ja soovahetushormoone."

2017. aastal oli AbbVie aruannete järele Luproni käive USA-s 669 miljonit dollarit.

Laidlaw, kes ise on soosegaduses lapse vanem, tõstatas probleemi kui avastas kui kergekäeliselt kirjutatakse lastele välja soomuutmisravimeid. Selle peale tuli avalikuks, et USA valitsuse poolt rahastatud uuringutes on soohormoone manustatud juba kaheksa aastastele lastele.

"Ma ei kujuta ette kuidas saab kaheksa aastastele tüdrukutele anda testosterooni. Nad käivad kolmandas või neljandas klassis. See on uskumatu, kuid seda tehakse jätkuvalt," kurtis endokrinoloog.

Laidlawi sõnul eemaldatakse juba kolmeteist aastatelt tüdruktelt mastektoomiliselt nende rinnad ja 17-aastastel poistel on üheksa aastase lapse peenised ning nad on kaotanud tänu hormoonitakistitele igasuguse seksuaalse huvi.

Laidlaw viitab TLC "I am Jazz" tõsielusaate staarile Jazz Jenningsile. Jazz on naiseks hakanud mees ja väidetavalt ei ole ta kunagi puberteeditakistite manustamise tõttu kogenud seksuaalset erutust ega orgasmi.

"Uduse "sooidentiteedi" kontseptsiooni alusel sooritatakse juba kaheksa aastaste laste kallal "soomuutmismenetlusi". Hiljutisest kohtuasjast selgub, et "sooidentiteet" on inimese "sisemine oma soo tuumiktaju" (core internal sense of their own gender) ja viidatud "taju" on nende soo määramise "peamine" alus, mitte bioloogia," rääkis Laidlaw, rõhutades sealjuures, et selline soomääratlus on kahjulik ja jabur.

"Selline praktika on laste peal meditsiinikatsete tegemine. Vastuhääli ignoreeritakse ja inimeste kogemusi, kes on sellise varase ea soomuutmise üle elanud, tunnistusi ei panda miskiks. USA Rahvuslikel Terviseinstituutidel (National Institutes of Health; NIH) lubatakse jätkuvalt puberteediealiste laste peal läbi viia ebaeetilisi eksperimente," arvab endokrinoloog.

Lupronit kasutatakse meestel eesnäärmevähi ja naistel endometrioosi raviks. Tüsistuste hulka kuuluvad nähud nagu rinnaprobleemid, pahaloomulised kasvajad ja psühhiaatrilised- ja närvihaigused.

Lupron ja teised sama klassi ravimid alandavad märkimisväärselt keha hormoonide tasemeid, mille tõttu võivad tekkida veresoontes klombid ja kaasneda mitmed südameversoonkonna komplikatsioonid. Samuti kaasnevad selliste ravimite manustamisega luude hõrenemine ja liigeste vigastused.

Toimetas Karol Kallas