USA ülemkohus lükkas esmaspäeval tagasi Louisiana ja Kansase osariigi apellatsioonid, kes soovisid lõpetada abordihiiu Planned Parenthood riigieelarvelise rahastamise Medicaid'i programmi kaudu. Teiste seas hääletas apellatsioonide vastu ka hiljuti president Donald Trumpi poolt ametisse määratud väidetavalt konservatiivne ülemkohtunik Brett Kavanaugh, vahendab Reuters.
Ülemkohtunikud jätsid jõusse madalama astme kohtu otsused, mis ei võimaldanud Louisiana ja Kansase osariigil lõpetada kohalike Planned Parenthood'i filiaalide rahastamist riiklikest vahenditest, mis on ette nähtud tervishoiuteenuste osutamiseks.
Kolm konservatiivset kohtunikku – Clarence Thomas, Samuel Alito ja Neil Gorsuch – hääletasid küll osariikide apellatsioonide menetlemise poolt, kuid jäid üheksaliikmelises ning konservatiivide enamusega ülemkohtus vähemusse.
Selleks, et ülemkohus võtaks apellatsiooni menetlusse, peab selle poolt hääletama vähemalt neli ülemkohtunikku. Koos nelja liberaalse kohtunikuga hääletasid selle vastu aga ka väidetavalt konservatiivne ülemkohtunik Brett Kavanaugh ja peakohtunik John Roberts.
Kuigi Planned Parenthood'i filiaalid Louisianas ei teosta aborte, sooritatakse neid aga mõningates Kansase filiaalides. Medicaid, mis on madala sissetulekuga ameeriklastele mõeldud riikliku ja osariikliku tasandi ühine tervishoiuprogramm, tasub abortide eest ainult piiratud juhtudel, näiteks siis kui naise elu on ohus.
See oli Kavanaugh' esimene hääletus pärast ülemkohtuga liitumist oktoobris, millele eelnes äge ametisse kinnitamise võitlus senatis, kuna Kavanaugh' vastased kartsid, et ta kavatseb ülemkohtunikuna toetada õiguslikke pingutusi abordi keelustamiseks või piiramiseks. President Trump nomineeris Kavanaugh, et leida asendaja erru läinud ülemkohtunik Anthony Kennedyle, kes vaatamata oma väidetavale konservatiivsusele võttis ülemkohtus abordi osas pigem liberaalse positsiooni.
Poliitiliselt laetud otsus
Kohtunik Thomase sõnul seadsid kaks konservatiivset ülemkohtunikku apellatsioone tagasi lükates poliitika seadusest kõrgemale:
"Kuidas on võimalik seletada seda, et kohus keeldub oma tööd tegemast? Ma kahtlustan, et see on seotud tõsiasjaga, et mõned kostjad nendes kaasustes kannavad nime 'Planned Parenthood'. Mingi tühine seos poliitiliselt laetud teemaga ei õigusta loobumist meie kohtuliku kohuse täitmisest."
Ka Kansase vabariiklasest kuberner Jeff Colyer väljendas kahetsust USA ülemkohtu otsuse üle apellatsioone mitte menetlusse võtta, seda enam, et puudu jäi kõigest üks konservatiivne hääl.
Kansase ja Louisiana kaasused ei seadnud isegi kahtluse alla abordi põhiseaduslikkust, vaid probleemi nähti kõigest selle riiklikus rahastamises. Varasemalt on abordihiiu Planned Parenthoodi riikliku rahastamise vastu sõna võtnud paljud USA sotsiaalsed ja religioossed konservatiivid ning vabariiklastest poliitikud on üritanud abortide riiklikku rahastamist lõpetada nii riiklikul kui ka osariiklikul tasandil.
Louisiana ja Kansas andsid teada vabariiklaste poolt algatatud plaanist Planned Parenthoodi riikliku rahastamise lõpetamiseks Medicaidi kaudu pärast seda, kui abordivastane organisatsioon Center for Medical Progress (Meditsiinilise Progressi Keskus) avalikustas 2015. aastal videod sellest, kuidas Planned Parenthood'i juhtivtöötajad peavad läbirääkimisi loote kudede ja kehaosade müügiks kasumi teenimise eesmärgil.
Toimetas Martin Vaher