Hamasi toetusmeeleavaldus Texase Ülikoolis, 5.05.2024

Ameerika Ühendriikide ülikoolilinnakutes on viimastel nädalatel valitsenud põnevad meeleolud, kus igapäevaelu on segamini paisanud Iisraeli vastased ja Hamasi toetavad meeleavaldused. Meeleavaldusi rahastavad demokraatide suurimad toetajad.

Politico avaldas 5. mail pikema ülevaate, kes ja mis on Ameerika Ühendriikide ülikoolilinnakutes puhkenud islamismimeelsete meeleavalduste ning vägivallapuhangute taga. Analüüsist vaatavad vastu tuntud nimed ja organisatsioonid: Sorose Avatud Ühiskonna Sihtasutus, Rockefelleri Sihtasutus, Bill ja Melinda Gates nii isikutena kui oma sihtasutuse kaudu, aga ka mitmed teised väga rikkad inimesed, vahendab Politico

"Naljaga pooleks" on Joe Bidenist saanud suur ameeriklaste ühendaja: Hamasi-noored (Hamas youth; kõnekeelne nimetus ülikoolilinnakute meeleavaldajate kohta) kutsuvad teda "genotsiidi Joeks" ja keskmise vabariiklase jaoks on ta hullumeelne agressiivset sooideoloogiat ning massisisserännet toetav vasakäärmuslane. Ehk inimesi, kes teda sallivad, jääb järjest vähemaks. 2020. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste ajal oli väidetavalt just noorte toetus määrav, mis aitas demokraadid võimule.

Selle tõttu on pisut kummaline, et inimesed, kes toetavad Bideni saamist Ameerika Ühendriikide presidendiks, toetavad samal ajal vähem või rohkem vägivaldseid liikumisi, mis ei taha temast midagi kuulda.

Kaks organisatsiooni, mis korraldavad Columbia ja teiste ülikoolide meeleavaldusi, on Jewish Voice for Peace (Juutide rahuhääl) ja IfNotNow (Millal siis veel). Mõlemat organisatsiooni toetab Tidesi Sihtasutus, mida hetkel rahastab demokraatide megatoetaja George Soros ja varem rahastas Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus. Tides toetab suurt hulka vabaühendusi, kes näevad vaeva sotsiaalsete muutuste nimel.

2022. aastal andis David Rockefeller Jr., kes on Rockefeller Brothers Fundi nõukogu liige, Tidesile 300 000 dollarit. Tides omakorda on viimase viie aasta jooksul toetanud Juutide rahuhäält, mis nimetab ennast sionismivastaseks organisatsiooniks, kokku poole miljoni dollariga.

Hyat Hotel majutusasutuste impeeriumi pärijad Susan ja Nick Pritzker toetavad mitmeid väiksemaid grupeeringuid, mis on ülikoolilinnakute meeleavalduste taga. Pritzker on üks demokraatide suurtoetajatest.

Samas ajal kui islamismi toetavate üliõpilaste ja aktivistide meeleavaldused on läinud järjest vägivaldsemaks, on hakatud küsima, miks demokraatide suurtoetajad panustavad sellistesse tegevustesse.

Ameerika Ühendriikides elavatest juutidest ümmarguselt 70 protsenti toetab demokraate ja arvatakse, et nii mõnedki neist võivad novembris toimuvate presidendivalimiste ajaks oma poliitilised eelistused ümber vaadata. 

Toimetas Karol Kallas