BLM-liikumise toetajate sõnul on märatsemine ja rüüstamine lubatud, kuna tegemist on muuhulgas reparatsioonidega.
Möödunud kuul pidasid Ameerika Ühendriikide linna Chicago Mustad Elud Loevad (Black Lives Matter; BLM) liikumise aktivistid maha suurema meeleavalduse enam kui saja inimese toetuseks, kes olid vahistatud linnas toime pandud märatsemiste ja rüüstamiste eest. Ühe BLMi juhi Ariel Atkinsi sõnul on nende märatsejate põhjustatud rohkem kui 60 miljoni dollari suuruse kahju näol tegu mitte kuriteo, vaid kahjude hüvitamisega mustemale rahvale, vahendab The Blaze.
"Mind ei huvita, kui keegi otsustab rüüstada Gucci, Macy'i või Nike'i poode, sest nii tagatakse, et see inimene saab kõhu täis," kuulutas Atkins. "See kindlustab, et sellel inimesel on riided seljas. See on reparatsioon. Mida iganes nad tahavad võtta, nad võivad võtta, sest need poed on kindlustatud," jätkas musta rahva eestkõneleja.
Parema maailmavaatega haridusteemadele pühendunud uudistekanal Campus Reform otsustas uurida üliõpilaste käest, mida need säherdusest märatsemisest ja rüüstamisest arvavad ning võtsid küsitluse ette Washington DC-s asuvas Washingtoni ülikooli linnakus.
"Minu hinnangul … on selline käitumine õigustatud, võttes arvesse, et see on praktiliselt ainus viis, kuidas me saame oma sõnumi avalikkuse ette tuua," leidis üks üliõpilane.
Teine lisas: "Mina isiklikult toetan märatsemist. Kui sa tahad, et sind kuulda võetaks, on selline (rüüstamised ja märatsemised) selle hind." Viidatud naisüliõpilane lisas veel, et inimesed, keda ärritab märatsemiste ja rüüstamiste põhjustatud majanduslik kahju, peaksid üle vaatama oma väärtushinnangud suhtes inimesed versus asjad.
Kui küsija osutas, et keegi maksis nende purustatud või varastatud objektide ja asjade eest, jäi üliõpilane endale kindlaks: "Kõike saab asendada … Target [suur kaubanduskett] on miljoneid dollareid väärt ettevõte ja päeva lõpuks saavad nad selle raha kelleltki teiselt kokku korjata."
"Te peate aru saama, et inimesed võitlevad palju tähtsama ürituse eest kui see raha, mida teie väikese äri korda tegemine maksma läheb," jätkas ta.
Kolmas üliõpilane leidis, et märatsemine ja rüüstamine on "vältimatud" ning kuulutas, et "muutustega käib paratamatult kaasas mõningane vägivald."
Neljas üliõpilane filosofeeris: "Ma arvan, et tegemist on tervenemisprotsessiga. Mõned inimesed jäävad rataste vahele ja sellest on kahju, kuid selleks, et elu muutuks paremaks, peavad juhtuma ka kahetsusväärsed asjad."
Viienda tudengi arust on selline seadusetus õigustatud. "Võimul olevad inimesed on varastanud väga palju rohkem. See, mida [BLM märatsejad] neilt on varastanud, ei kaalu kunagi üle seda, kui palju nemad on varastanud," leidis õppur.
Kuues üliõpilane viitas suurele hulgale valgete rahvuslaste korraldatud väljaastumistele, mis on muutunud vägivaldseks ja kurtis, et "keegi ei räägi mitte kunagi … nende rüüstamistest ja vägivallast, mis selliste väljaastumistega kaasas käib. See tähendab minu arust, et palju kergem on värvilisi kui valgeid inimesi vägivaldseina ette kujutada."
Toimetas Karol Kallas