Eesti aja järgi öösel vastu neljapäeva selgus, et Ameerika Ühendriikide 8. novembril toimunud vahevalimiste järel saavutasid vabariiklased kongressis enamuse, vahendab Karol Kallas.
Ameerika Ühendriikide Kongressis on 435 saadikukohta ja vabariiklaste poolel on enamuseks vajalik 218 rahvaesindajat. 17. novembri seisuga on paigas 428 saadikut ja lahtised on veel seitse saadikukohta. Vabariiklased on kongressis juurde võitnud vähemalt kaheksa kohta.
Kui Joe Bideni nõdrameelsus, möödunud Covidi-režiimi õudused, kiiresti halvenev majanduslik olukord ja massisisseränne kuulutasid demokraatidele kadu, siis õnnestus viimastel tänu osavalt korraldatud kirja teel välja saadetud hääletussedelite "lõikusele" siiski säilitada enamus Senatis, võita seal juurde (vähemalt) üks koht ning vältida väga suuri kaotusi Kongressis.
Kaalukeele hääl tuli vabariiklastele California osariigi Los Angelese maakonna ühest valimispiirkonnast, vahendab NBCNews.
Kui vabariiklaste ülekaal jääbki Kongressis pisukeseks, on see ometigi enamus, mis tähendab spiikri ja komisjonide esimeeste kohti ning paljud "kurjemad" konservatiivid on lubanud demokraatidele sama mõõdupuuga tagasi mõõta, nagu need on kiusanud konservatiive ja teisitimõtlejaid. Mis Bideni jaoks tähendab tõsiseid probleeme. Kõlanud on näiteks hääled Hunter Bideni rüperaali ja Bidenite klanni korruptsiooni, tehnohiidude sõnavabaduse piiramise ning Covid-19 ümbritsevate teemade – sealhulgas Anthony Fauci tegevuse – uurimiste algatamise kohta. Räägitud on isegi Bideni tagandamisest tervislikel põhjustel, kuid kuna Senat on demokraatide poolel, ei pruugi see õnnestuda.
Kuigi seadusandlike algatustega on halvasti, siis teiselt poolt saab Joe Biden tänu demokraatide enamusega senatile nimetada ametisse kohtunikke ja valitsusametnikke (kelle senat peab heaks kiitma).
Vabariiklaste endi seas valitseb samuti päris suur lõhe. Ühel poolel on nõndanimetatud RINOd – ühispartei vabariiklased ainult nime poolest (Republicans In Name Only; Eestis võrreldavad Isamaa ja Parempoolsetega) – ja teisel päris konservatiivid, kes soovivad inimeste elusid hävitava progressiusu riigisüsteemist välja juurida.
RINOsid (sõnamäng, sarnane ingliskeelsele sõnale "rhino", mis tähendab ninasarvikut) on nii kongressi kui senati vabariiklaste seas rohkem kui konservatiive. Mitch McConnel valiti (salajasel hääletusel, 37 poolt ja 10 vastu, üks saadik jättis hääletamata) vabariiklaste juhi kohale senatis ja Kevin McCarthy (188 poolt-, 31 vastuhäält) kongressi spiikri kandidaadiks.
Mõlemad on tõsimeelsed "ninasarvikud", kes soovivad tagasi "liberaalset konsensust" nagu see valitses riigi ülemise otsa poliitikas enne Donald Trumpi. Numbrid 37 ja 188 näitavad, milline on tegelikult RINOde ülekaal vabariiklastest poliitikute seas, mis konservatiivide jaoks kujutab müttamist päris räpastes Augeiase tallides.
"Ninasarvikute" jaoks tähendab pisike ülekaal kongressis, et kõik vabariiklased peavad hääletama pea eranditult üksmeelselt, mille korraldamine võib osutuda problemaatiliseks.
Uus Kongress asub tööle 2023. aasta jaanuaris.