Kiriku ukse kohal rippuva alternatiivse LGBT-vikerkaarelipuga kuulutatakse, et "Jumal on armastus". Foto: amesucc.org

Iowa osariigi kohus saatis 16 aastaks trellide taha Adolfo Martinezi (30), kes eemaldas kohalikult kirikult LGBT-vikerkaarelipu ning süütas selle põlema. Karmi karistuse määranud kohus tõlgendas tema varavastast süütegu hoopis seksuaalvähemuste vastu suunatud "vihakuriteona".

Kirjeldatud intsident leidis aset tänavu 11. juunil südaöö paiku Amesi kesklinnas, kui Martinez otsustas eemaldada kohaliku Kristuse Ühendkiriku (United Church of Christ – UCC) ukse kohale rippunud LGBT-vikerkaarelipu kirjega "Jumal kõneleb endiselt".

LGBT-vikerkaarelipp kiriku ukse kohal enne selle röövimist ja süütamist. Foto: Des Moines Register

Seejärel suundus ta lipuga kohaliku striptiisiklubi Dangerous Curves (Ohtlikud Kurvid) ette ning läitis selle süütevedeliku abil põlema. Ühtlasi ähvardas ta tule otsa panna ka lõbustusasutusele, millest ta vahetult enne lipu varastamist välja oli visatud.

Homolipu süütaja: ma elan Jumala seaduste kohaselt

Adolfo Martinez. Foto: Des Moines Register

Martinez vahistati samal päeval ning ta tunnistas vanglas kohalikule meediale antud intervjuus, et võtab talle esitatud süüdistused omaks ning nimetas oma teo motiivina vastumeelsust homoseksuaalsuse suhtes.

"Mul oli au seda teha. See on Jumala õnnistus," ütles ta ajakirjanikele. "Ma põletasin lihtsalt nende uhkuse (pride – ing. k) maha." Seda intervjuud kasutati hiljem kohtus ka tema vastase tõestusmaterjalina.

Enne kohtuotsuse väljakuulutamist kinnitas Martinez, et ta elab Jumala seaduste kohaselt ega lõpeta seda kunagi.

Kohus: 15 aastat vihakuriteo eest, 1 aasta hooletu ümberkäimise eest tulega

Kaheteistkümne liikmeline vandekohus mõistis Martinezile tema teo eest novembris karistuseks 16-aastase vangistuse, millest 15 aastat määrati talle seksuaalvähemuste vastu suunatud "vihakuriteo" eest, 1 aasta hooletu ümberkäimise eest tulega ning lisaks veel 30 päeva ahistamise eest.

Iowa seaduste kohaselt oleks talle saanud vihakuriteo ja süütamise eest määrata tavajuhul küll "vaid" maksimaalselt viie aastase vanglakaristuse ning teiste süütegude eest veel täiendavalt aasta ja kuu pikkuse vangistuse, kuid kuna Martinezi puhul on tegemist korduvkurjategijaga, siis võimaldas see tema vanglakaristust oluliselt pikendada.

Martinezist sai ühtlasi esimene inimene Story maakonna ajaloos, kes on vihakuriteos süüdi mõistetud. Maakonnaadvokaadi Jessica Reynoldsi sõnul lisati vihakuriteo süüdistus, kuna tema varavastane süütegu oli motiveeritud sellest, "mida see [LGBT-lipp – toim.] seksuaalse orientatsiooni seisukohast tähistab".

"Karm reaalsus on, et leidub inimesi, kes võtavad sihikule isikuid ja panevad nende vastu toime kuritegusid nende rassi, soo või seksuaalse orientatsiooni tõttu ning kui midagi sellist juhtub, siis on väga oluline, et me tõuseksime ühiskonnana selle vastu üles ning need inimesed saaksid tundma oma seesuguse käitumise ränki tagajärgi," õigustas Reynolds "vihakuritegude" karmi karistamist.

Kiriku homoseksuaalist pastor nõustub kohtu otsusega

Amesi Kristuse Ühendkiriku lesbiline naispastor Eileen Gebbie nõustub kohtu hinnanguga, et Martinezi tegu oli motiveeritud vihkamisest.

Pastor Eileen Gebbie. Foto: Facebook

"Ma kogesin sageli, et Amesi linn ei ole nii progressiivne kui paljud arvavad ning siin on endiselt veel väga suur kapihomode kogukond," ütles Gebbie kohalikule väljaandele pärast seda, kui kohtuotsus oli teatavaks tehtud.

"Kuid 12 inimest [vandekohtunikku – toim.], keda ma ei tunne ning kellel pole mingit seost ei minu ega selle kogudusega, ütlesid, et see mees sooritas kuriteo ning et see kuritegu oli kantud sallimatusest ja vihkamisest."

Samas selgitas ta eile oma Facebook'i lehel, et "Amesi Kristuse Ühendkirik ei esitanud hr Martinezi vastu süüdistusi" ning "loobus tema suhtes igasugustest rahalise hüvitamise nõuetest". Ühtlasi tegi kirik tema sõnul ka ettepaneku Martinezi kohtukulude katmiseks.

Varasemalt on kirik pastor Gebbie eestvedamisel korraldanud koguduse noortele aga näiteks LGBTQIA sõbraliku Halloween'i peo ning osalenud ka Amesi linna esimesel homoparaadil.

Topeltstandard: riigilipu põletamine on sõnavabadus, vikerkaarelipu põletamine aga vihakõne

Paljud Twitteri kasutajad leidsid aga, et selline karistus oli antud kuriteo puhul selgelt liiga karm. Ühtlasi juhiti tähelepanu topeltstandardile, kus USA riigilipu põletamine on kaitstud põhiseaduse sõnavabaduse klausliga, kuid LGBT-lipu põletamine liigitatakse samas vihakuriteoks.

"Kas kedagi mõistetaks vangi Ameerika lipu varastamise ja põlema süütamise eest?" küsis üks kasutaja retooriliselt. "Kindlasti mitte."

"Miks juubeldavad vasakpoolsed, kui Ameerika lippu põletatakse?" küsis omakorda Shannon Ford. "Mitte keegi ei lähe selle eest vangi, küll aga homoliikumise lipu põletamise eest?"

"Ta oleks pidanud süütama Ameerika lipu. Siis oleks teda kiidetud ning tema auks monumente püstitatud," nentis kolmas Twitteri kasutaja.

"Uskumatu! Talle määrati karistuseks rohkem aastaid kui mõrvaritele Suurbritannias!" väljendas oma üllatust Kakushia F Fleming.

"Seega vikerkaarelipu põletamine on "vihakõne", kuid Ameerika lipu põletamine on "sõnavabadus"! Selge värk…," ironiseeris veel üks Twitteri kasutaja.

Isegi kohalik homoorganisatsioon leiab, et selline karistus on liiast

Üleosariigilise LGBTQ-survegrupi One Iowa tegevjuhi Courtney Reyes'i sõnul hindab tema organisatsioon küll tõsidust, millega seda eelarvamustest ajendatud intsidenti käsitleti, kuid "püüdleb jätkuvalt õigussüsteemi poole, mis väärtustab rehabiliteerimist karistamisele ning aitab isikutel nagu Adolfo Martinez mõista seda kahju, mida nad on põhjustanud."

"LGBTQ kogukonna vastased vihakuriteod on tõsine probleem, kuna need tekitavad ohvritele märgatavaid emotsionaalseid kahjustusi ning külvavad hirmu sihtmärgiks võetud kogukondadesse," lisas Reyes.

"Vaatamata sellele peaks tõeline õigusemõistmine püüdlema alati rehabiliteerimise, lepitamise ja kogukondade tervendamise poole. On raske näha, kuidas 16-aastane vanglakaristus võiks aidata ühtegi nendest eesmärkidest saavutada."

Allikad: BBC, LifeSiteNews, USA Today, The Washington Times, NBC News, Des Moines Register