Suurvesiirid? Tusk Junckeri taustal. Foto: Scanpix

Uus-Meremaa suurim uudisteportaal on avaldanud artikli, milles kolumnist Karl du Frense mõistab hukka väljuda üritava Suurbritannia kurja ja kiusliku kohtlemise Euroopa Liidu poolt, heidutamaks teisi eraldumisest unistajaid.

Nagu kirjutab du Frense, ei erine Euroopa Liidu ladvik varasematest "kõrkidest … suurvesiiridest", kes Euroopat oma kontrolli alla haarata on üritanud.

Nentides, et Euroopa projekti eesmärk oli algusest peale tekitada rahvuste- ja riikideülene poliitiline liit, usub autor siiski, et "see pole see, mida ELi rajanud visionäärid lootsid."

"Kuid vaevalt on see esimene kord, kui suurejoonelised [ja] idealistlikud projektid soovimatud tagajärjed kaasa on toonud," jätkab ta sama hingetõmbega.

Sedastades, et "vanamoodsat, omaenda ajaloo, kultuuri, keele ja identiteeditunde poolt sepistatud rahvusriiki pole lihtne minema pühkida," tõlgendab kolumnist Suurbritannia kohtlemist suure liidu poolt niiviisi:

"Sõnum teistele ELi liikmetele on, et nad võivad oodata samasugust kohtlemist, kui söandaksid kaaluda lahkumist.

Aga veelgi rabavam on sõnum, et Kindlus-Euroopa trumpab üle Briti rahva demokraatliku õiguse otsustada omaenda tuleviku üle."

Talle meenub seejuures Briti välisministri Jeremy Hunti hiljutine "irooniline tähelepanek", et "Euroopa Liit loodi kaitsmaks vabadust. Nõukogude Liit oli see, kes inimestel lahkuda ei lasknud."

Loe artiklit tervikuna siit.