Briti kristlane ja erusõjaväelane Adam Smith-Connor. Foto: ADF UK

Briti kristlane ja erusõjaväelane Adam Smith-Connor mõisteti Bournemouthi linnakohtus süüdi abordikliiniku lähedal puhvertsoonis vaikse palvetamise eest. Kohtu hinnangul väljendas süüalune käsi palveks kokku pannes ja pead langetades oma "mittenõustumist abordiga".

Smith-Connorile mõisteti kahe aasta pikkune tingimisi vabastus ning tal tuleb tasuda ka 9000 naelsterlingit menetluskuludeks, vahendab Meie Kirik.

Tingimisi vabastus (conditional discharge) sätestab, et Smith-Connorile "määratakse karistus ainult siis, kui ta mõistetakse kahe järgneva aasta jooksul süüdi mõnes uues süüteos", vahendab Catholic News Agency.

Smith-Connor palvetas Bournemouthis asuva abordikliiniku ees 2022. aasta novembris. Teda ajendas selleks soov palvetada oma sündimata poja eest, kes tapeti sarnases abordikliinikus enam kui paarkümmend aastat tagasi.

Talle määrati selle "demonstratsiooni" eest esmalt trahv, kuid hiljem algatati tema suhtes ka kriminaalmenetlus.

Kohtu otsuse kohaselt väljendas süüalune käsi palveks kokku pannes ja pead langetades oma "mittenõustumist abordiga".

"Täna otsustas kohus, et teatud mõtted – vaiksed mõtted – võivad Ühendkuningriigis olla ebaseaduslikud. See ei saa olla õige," ütles palvetamises süüdi mõistetud Smith-Connor oma esindajate vahendusel.

"Ma ei teinud muud, kui palvetasin endamisi Jumala poole – ja nüüd olen kurjategijana süüdi mõistetud?" märkis Smith-Connor, lisades, et ta teenis 20 aastat armees ja käis ka missioonil Afganistanis, "et kaitsta põhivabadusi, millele meie riik on rajatud."

"Ma jätkan seda teenistuse vaimu tervishoiutöötajana ja vabatahtlikuna kirikus. Mulle tekitab sügavat muret, et meie vabadusi murendatakse sinnamaani, et Ühendkuningriigis tuuakse kohtu ette ka mõttekuriteod."

Smith-Connorit organisatsiooni ADF UK (Alliance Defending Freedom – Vabaduse kaitsmise liit) kaudu esindav advokaat Jeremiah Igunnubole nimetas kohtu otsust "tohutute proportsioonidega juriidiliseks pöördepunktiks".

"Mees mõisteti täna süüdi oma mõtete sisu pärast, oma palvete pärast Jumalale Inglismaa avalikel tänavatel," ütles ta. "Meil on raske vajuda veel madalamale oma põhiliste fundamentaalsete sõna- ja mõttevabaduste eiramises."

ADF UK kavatseb kohtuotsuse ka vaidlustada.

Ka katoliiklasest parlamendiliige sir Edward Leigh mõistis kohtuotsuse hukka.

"On häbiväärne, et Suurbritannias võidakse aastal 2024 keegi kohtu alla anda selle eest, et ta oma peas vaikselt palvetas. Kahjuks oleme näinud korduvaid juhtumeid, kus Ühendkuningriigis on kristlike veendumuste väljendamise korral sõnavabadus ohtu sattunud," ütles ta.

"Palvetamine vaikselt oma südame sügavuses ei saa olla õigusrikkumine. Valitsus peab kiiresti selgeks tegema, et mõttevabadus on kaitstud kui põhiline inimõigus."

Ka katoliku piiskopid Inglismaal ja Walesis on mõistnud hukka hiljutised seadused, mis keelavad palvetamise abordikliinikute läheduses. Nende sõnul on see tagasikäik kodanikuvabaduste ja usuliste vabaduste osas.

Toimetas Martin Vaher