Vabaerakonna esimees ja riigikogu liige Andres Herkel. Foto: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix

Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel veebikeskkonnas läbi viidud uuringust, kus küsitleti 1017 valimisealist Eesti kodanikku, selgus, et kui järgmisel pühapäeval toimuksid valimised, valiks Vabaerakonda 8% vastajatest. Täpselt sama suur toetus on antud uuringu põhjal IRL-il.

Kui 12.–16. maini läbi viidud küsitluses oli Vabaerakonna toetus veel 11%, siis nädal hiljem toimunud küsitluse põhjal on toetus langenud 8%le. IRL-i toetas mõlemas uuringus 8% vastajatest.

“Kuna veebikeskkonnas viiakse küsitlused läbi väga lühikese aja jooksul, võivad selliseid nihkeid toetusprotsentides selgitada kindlad ühiskondlikud ja poliitilised sündmused,” rääkis Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson. “Vabaerakonna toetuse languse taga võib näha näiteks viimasel ajal avalikuks tulnud erakonnasisest võimuvõitlust Vabaerakonna esimehe positsiooni pärast.”

“Uuringutulemused on tähelepanuväärsed, sest esmakordselt 2015. aasta riigikogu valimiste järel oli Vabaerakonna ja IRL-i reiting võrdne,” märkis Art Johanson.

“Siiani on Vabaerakond erinevate küsitluste põhjal olnud IRL-ist selgelt ees ning TNS Emori andmetel oli nende toetus kõige kõrgem 2015. aasta juunis, kui Vabaerakonda toetas 19% valimisealistest kodanikest. IRL-i toetus oli samal ajal 8%. Teiste parlamendierakondade toetus jäi nädalaga samaks või muutus vaid ühe protsendipunkti võrra. Keskerakonda toetas viimases uuringus 24% vastajatest, Reformierakonda 19%, EKRE-t 16% ning SDE-d 12%.”

Uuringut teostas Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel Turu-uuringute AS. Uuring viidi läbi 19.–24. maini.