Teatriauhindade üleandmine NO99 teatris, fotol Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper. Foto: Scanpix

Presidendi kantselei kinnitusel lavastab Tartus Eesti Rahva Muuseumis Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud vastuvõtul toimuva etenduse teatri NO99 trupp. Nimetatud teater on pälvinud viimasel ajal tähelepanu muuhulgas lavastusega, kus võib psühhopaatilise naeru saatel näha näitleja Rasmus Kaljujärve paljaid tuharaid ja roosat dildot näitlejanna Marika Vaariku suus.

"Kui me vaatame Eesti viimase paari aastakümne kultuurimaastikku, siis kindlasti on NO99 jalajälg üks suuremaid ning nende kunstilist taset on tunnustatud ka rahvusvaheliselt," vahendab ERRi portaal presidendi kantselei direktori Tiit Riisalo sõnu.

Teater NO99 lubab nii ERMi kutsutud külalised kui ka kõik telerite ette kogunenud sünnipäevalised viia muusikalisele rännakule "läbi meie ilusa maa".

Tuharad ja dildo

Teatrikriitik ja kaitseministeeriumi asekantsler Meelis Oidsalu kirjutas möödunud aasta 28. detsembril Postimehes, et teater NO99 on õigel teel – mida näitavat muuhulgas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ehk EKRE viha –, kuid neid kipub kummitama ideede puudus.

"Mõlemad signaalid – nii EKRE viha kui ka Roomas pälvitud Euroopa teatriüldsuse tunnustus – viitavad, et NO99 on ainuõigel teel: välja siirdeühiskonna, kolkastuva idaeuroopluse pimedast p***EST," kirjutas Oidsalu.

Samas leidis Oidsalu, et Ene-Liis Semperi lavastus "NO 99 Hüsteeria" jääb pisut ideedevaeseks.

"See on kõik äge ja põnev ja esimene tund etendusest kergesti jälgitav ning nakatav (või võõritav, aga see ka ju hea teatri puhul, mingigi mõju!), aga teiseks tunniks saavad ideed otsa ja selle tunni alguseks on kaameraekraanile üsna oodatult ilmunud Rasmus Kaljujärve paljas tagumik. Ideedevaese tunni kulminatsioon on roosa dildo Marika Variku suus," märkis Oidsalu.

Vägivaldne teatrijuht

NO99 teatriga seondub ka üks äärmiselt võigas episood. Kaks aastat tagasi, 14. jaanuaril 2016, läks teatri juht Tiit Ojasoo kallale naisterahvale, noorele näitlejannale, kes oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias tema tudeng ning keda ta pidas oma armukesena, ja peksis teda korduvalt jalgade ja kätega, jäädes ka turvakaamerate vaatevälja.

Eesti Päevaleht vahendas, et peksmine oli väga intensiivne ja selle lõpus oli naine pikali maas, misjärel Ojasoo põgenes.

Toona pandi imeks ühiskondlikes küsimustes aktiivselt positsiooni võtva teatri leiget reaktsiooni juhtunule, kuid avaldati ka arvamust, et teater võib tegevuse lõpetada.

Vastuvõtu asemel tõrvikurongkäik

Kas sel aastal korraldab EKRE noorteliikumine Sinine Äratus 24. veebruaril Tallinnas tõrvikurongkäigu, millega tähistatakse saja aasta möödumist Eesti Vabariigi sünnist.

Võib arvata, et paljud rahvuslikult meelestatud inimesed soovivad sellest osa võtta.

"Nii armas, et NO99 teeb kunstilise programmi presidendi vastuvõtul 24. veebruaril. Etendagu oma viimast etendust "Hüsteeria", kus 2h psühhopaatiline naer koos palja tagumiku ja dildoga suus. Põhiline sisu seal etenduses. Paraku ma ei näe seda, eelistan tõrvikurongkäiku," kommenteeris riigikogu EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison eile sotsiaalmeedias.