Poliitikuid peletav plakat Podgoras 20. septembril. Foto: Scanpix

"Te olete meile aastaid valetanud! Ükski partei pole Podgoras teretulnud!" kirjutavad elanikud küla keskele riputatud plakatil, väljendamaks oma tundeid pühapäevaste valimiste künnisel.

700 elanikuga küla umbkaudu 30 kilomeetri kaugusel Sarajevost on kaotanud kõik illusioonid poliitilise klassi suhtes, keda peamiselt tuntakse korruptsiooni ja korralageduse poolest, kajastab AFP.

"Aitab valedest!" selgitas agentuurile Podgora elanik Adi Silajdzic, kes pooldab blokaadi kogu südamest.

"Meil on kõrini, et iga kord, kui nad tulevad, räägivad nad meile lugusid ja annavad meile lubadusi, et endale hääled tagada," jätkas ta.

"Ja iga kord, päeval pärast valimisi, on otsekui poleks midagi juhtunud, nagu nad poleks isegi käinud meid vaatamas."

Mõned parteisõdurid ei võtnud hoiatust tõsiselt ja riputasid ikkagi Podgorasse plakateid, kuid kohalikud kiskusid need maha.

Rõhutamaks sõnumit, kirjutas keegi neist värvipihustiga plakati tagaküljele: "Kas lugesite? Inimestel on villand."

Pered panid plakati hinnaks kujunenud 50 euroga võrduva summa ise kokku – tegemist on suure rahaga inimeste jaoks, kes on valdavalt töötud ning elatuvad oma aiasaadustest ja pudulojustest.

Ploomipuu varjus lauakese ümber istuvad külamehed kinnitasid reportereile, et pärast 1990. aastate sõda pole võimud Podgora peale iial mõtelda võtnud.

"Me ise keerame tänavalampidesse pirne," tõi üks näiteks.

Nagu näitas maikuine Bosnia Ajakirjanike Liidu uuring, usaldab poliitilisi parteisid alla 20 protsendi elanikest.

Niiviisi kirjeldas oma frustratsiooni podgoralane Vedad Silajdzic: "Me hääletasime kord ühe, siis teise [partei] poolt, aga ikka on samamoodi."

Ta usub, et "nad on kõik samasugused. Nad võitlevad tugitooli pärast ja kui nad kord seal istuvad, ei mõtle nad enam inimeste peale."