Objektiivi saatesarja "Välgatused" värskes saates tuleb juttu eelseisvast pensionireformist, Eesti rahva majanduslikust olukorrast ja üldisest käekäigust, riikide võlakoormate tekkepõhjustest, praeguse majanduskriisi võimalikest mõjudest ja paljust muust.

Stuudios on ekspankur, vilepuhuja ja raamatu "Vabariigi vaenlased" autor Hannes Veskimäe. Vestlust juhib Indrek Petersoo.

20. oktoobril otsustas Riigikohus, et pensionireform on põhiseadusega kooskõlas ning president kuulutas selle seaduse kujul välja. Alates 1. jaanuarist on tööealistel inimestel kolm võimalust: esitada avaldus II pensionisambast lahkumiseks ning maksta kättesaadavast summast 20% tulumaksu, luua isiklik pensionikonto omal käel investeeringutega tegelemiseks või jätkata kogumist II pensionisambasse. "Minul küll II pensionisammast pole, kuid arvestades, kuidas seda on seni manageeritud ja juhtitud, siis ma kalduks raha välja võtma ja ise otsustama, mida oma rahaga teen," sõnas Veskimäe.

"Ma ei pööranud aastaid pensionisüsteemile erilist tähelepanu, ent kui Indrek Neivalt hakkas sellele osundama ja näitas numbriliselt ära mis toimub, siis ma olin väga üllatunud, et selline süsteem üldse püsti pandi," tunnistas Veskimäe.

"Sisuliselt on tegemist riikliku teenuse privatiseerimise ja monopolide loomisega kuna alguses ei saanud isegi pensionifonde vahetada. See on Rootsi pankuri jaoks ideaalne äri; ta teeb pensionifondi hoiustajate rahaga mida tahan, tootlust garanteerima ei pea, arvestab oma komisjonitasud maha, elab seeläbi väga hästi ära ning lõpuks ütleb hoiustajatele, et vaadake nüüd ise kuidas hakkama saate, sest pensionifondi tootlus on olnud sisuliselt olematu," iseloomustas saatekülaline pensionifondide olemust.

Saatesari "Välgatused" on eetris üle nädala teisipäeviti. Sari keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!