Saksa kantsler Angela Merkel annab eile Berliinis intervjuud, mille käigus toimub pehmenemine homoagenda ees. Foto: Scanpix

Eile pehmendas Saksa kantsler Angela Merkel esmakordselt oma vastuseisu samasooliste abielule olukorras, kus tema erakonnale avaldatakse antud küsimuses septembris toimuvate valimiste eel üha tugevamat survet.

Nimelt ütles Merkel, kes korduvalt "homoabielu" eitavat seisukohta on rõhutanud, et parlamendiliikmed võivad hääletada vastavalt oma südametunnistusele ega pea partei liinist kinni pidama.

Samasooliste kooselu registreerimise võimalus seadustati Saksamaal aastal 2001, kuid abiellumise õigust neil pole.

"Ma suunaksin arutelu meeleldi … südametunnistusele, selle asemel, et midagi peale suruda," ütles Merkel naisteajakirja Brigitte avalikul üritusel asjade arengu vastu huvi tundnud homoseksuaali küsimusele vastates.

Ajakirjanike hinnangul annab vastuse sõnastus võimaluse, et samasooliste "abielu" võib Saksamaal olla paari kuu küsimus.

Tegemist on olulise nihkega kantsleri jaoks, kes teatas aastal 2013, et on samasooliste liitude vastu "laste heaolu pärast."

Siiamaani on Merkeli kristlikud demokraadid "homoabielule" vastu seisnud, et mitte võõranduda oma enamjaolt konservatiivsetest toetajatest ning vältida konflikti Baieri sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalse Liiduga, mis jõuliselt pooldab traditsioonilise perekonna mõistet.