Moskva Patriarhaat on avaldanud seisukohta, et välismaised jõud, mis toetavad Süüria opositsiooni, üritavad selles regioonis kristlust hävitada.

„Kahjuks on kristlaste olukord Süürias muutunud äärmiselt keeruliseks. Äärmuslikud islamistlikud jõud, mis püüavad seal võimule tõusta, on seadnud enda eesmärgiks ka kristluse täieliku hävitamise ja kristlaste väljakihutamise. Aladel, kus äärmuslased on võimule pääsenud, on kristlased peaaegu viimseni hävitatud,“ sõnas Volokolamski metropoliit Illarion, kiriku välissuhete osakonna juht, Rossiya-24 näidatavas telesaates „Kirik ja maailm“. Metropoliit Illarion lisas, et bandiidid, keda „relvastavad välisriigid“ pürgivad Süürias võimule.

„Olen veendunud, et nad ei oleks ealeski saavutanud sellist edu, ilma väljaspoolse toetuseta. Kahjuks on Läänes poliitilisi jõude, kes on mingil põhjusel otsustanud neid inimesi rahaliselt toetada. Teatud riigid Araabia poolsaarel toetavad neid samuti, mistõttu on väljaspoolne abi ilmselge, sõnas metropoliit.

Enda sõnul on metropoliit Illarion korduvalt tõstatanud Lähis-Idas toimuva kristlaste tagakiusamise teema nii ÜRO-s, kui mitmetel teistel rahvusvahelistel kohtumistel.

„Olen täheldanud, et iga kord kuulati minu sõnavõtte vaikiva vastuseisuga. Mittekeegi ei eitanud midagi, kuid seda ei tahetud ka kuulda, kuna tundus, et jõud, mis seda nn opositsiooni toetavad, ei kavatsegi kristlust selles regioonis säilitada“, ütles ta.

Tänasel päeval ohustatakse lausa Antiookia õigeusu kiriku olemasolu, lausus metropoliit. Äsja toimunud Antiookia patriarhi ametissepühitsemine viidi läbi esmalt Damaskuses ja siis Beirutis, sest külalised teistest õigeusu kirikutest said osaleda vaid Beirutis toimuval tseremoonial, kuna sõjast lõhestatud Süüriasse minek on muudetud võimatuks.

„Paljud kristlaste juhid selles regioonis: Süürias, Liibanonis, on mulle väitnud, et kõik nende lootused on Venemaal, sest vaid Venemaa kutsub üles seda konflikti rahumeelselt lahendama,“ lausus metropoliit.

Allikas: Interfax