Saksa rahandusminister Christian Lindner külastas täna, 02.02.23 Malis missioonisõdureid Foto: Scanpix

Alates 2013. a on Saksa sõjaväelased võtnud osa ÜRO sõjalisest missioonist Malis. Paraku tulevad paljud sealt psüühiliselt haigetena tagasi. Probleeme on ka teiste missioonidega. 

Saksamaalt on Malis käinud ca 1100 sõjaväelast, vahendab Bayerischer Rundfunk. Missiooni peetakse praegu kõige ohtlikumaks ja missiooni iseloom mõjub sõjaväelaste psüühikale. Alates 2018. a on Malis teeninud psüühiliste probleemidega sõjaväelaste arv kolmekordistunud. 

2018. a oli psüühiliste probleemidega Malil missioonil käinud sõjaväelasi 29, 2022. a aga koguni 101 sõjaväelast, kes vajasid psühhiaatri abi või olid psühhiaatriakliinikus.

Afganistani missioon, mis lõpetati 2021. a, tõi psühhiaatri juurde 769 sõjaväelast, Kosovo KFOR- missioon lisas sinna juurde veel 106 sõjaväelast. 

Missioonist osavõtjate psüühiliste probleemide arvukuse pärast on hakanud kostma hääli vajadusega Mali missioonil osalemine lõpetada, millega kaitseminister on ka nõus. Nii plaanib Saksamaa tõmmata Malist oma missiooni välja planeeritust varem ehk enne maid 2024. a.

Tagesschau kirjutab eespool toodud probleemi lähemalt analüüsides, et Saksamaal on teenima minnes juba 20% isikutest teatavate psüühiliste probleemidega ehk siis tegemist on laiema ühiskondliku probleemiga. Seetõttu ei pea imestama välismissioonide sellise mõju üle sõjaväelastele. Vastavalt läbiviidud uuringule on eelnevate psüühiliste probleemidega sõjaväelastel neli kuni kuus korda suurem võimalus maabuda pärast missiooni psühhiaatri juures. Lisaks kannatavad paljud Saksa missioonisõdurid paanikahäirete ja alkoholiprobleemide all. 

Toimetas René Allik