Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi Pilt: riigikogu otseülekanne 18.09.2023

Valitsuserakonnad tõlgendavad põhiseadust endale sobival viisil ja edaspidi menetletakse opositsiooni arupärimisi ainult esmaspäeviti.

Põhiseaduse 74. paragrahv määrab: "Riigikogu liikmel on õigus pöörduda arupärimisega Vabariigi Valitsuse ja tema liikmete, Eesti Panga nõukogu esimehe, Eesti Panga presidendi, riigikontrolöri ja õiguskantsleri poole.

Arupärimisele tuleb vastata Riigikogu istungil kahekümne istungipäeva jooksul."

Riigikogu opositsiooni sõnul on põhiseaduse mõte üheselt selline, et valitsusliikmetele küsimuste esitamise aega ei tohi piirata, vahendab ERR uudisteportaal.

Valitsuserakonnad väidavad samas, et suvine riigikohtu otsus lubab neil "põhiseaduslike ülesannete" täitmise juures rikkuda põhiseadust või eelistada ühe põhiseaduse punkti tõlgendust teisele.

"Nii et selles mõttes ei ole meil küll vähimatki ruumi ja opositsiooni ootused sellele, et nad sellega [küsimustega] ummistavad parlamendi, on rajatud liivale. Juhatusel on tegelikult mandaati rohkem kui küll võtta arupärimisi sellises mahus, et oleks tagatud kõikide riigikogu põhiseadusest tulenevate ülesannete täitmine," selgitas riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi, tuues riigikogu liikmete põhiseaduslike õiguste rikkumise õigustuseks põhiseaduse 65. paragrahvi, milles on üles loetud riigikogu 16 ülesannet.

Kivimäe sõnul pole riigikogul aega, et valitsusliikmed ja ametnikud saaksid kõigile riigikogu liikmete küsimustele vastata ja sellel põhjusel võib ka põhiseaduses sätestatud Eesti kõrgema võimu kandja esindaja, rigikogu saadiku, õiguseid piirata.

Toimetas Karol Kallas