Eeskujulikuks ja patriootlikuks peetud ohvitser Deniss Metsavas. Foto: Scanpix

Nagu selgub 1979. aastal ajalehes Nõukogude Õpetaja ilmunud artiklist, oli arvatavate riigireeturite isa-vanaisa Oktrev Volin aktiivne Punaarmee luuraja, kes osales Vassili Võrgu eelsalgas 1944. aasta 22. septembril Tallinna “vabastamisel”, vahendab Lõunaeestlane.ee.

Artikli järgi kuulus hilisem Võru 2. keskkooli sõjandusõpetaja Oktrev Volin 1944. aasta augustis Eestisse saabunud diversioonigrupi koosseisu. “Hiljem andis ta oma rikkalikke teadmisi ja oskusi edasi oma õpilastele,” kirjutab leht.

Artiklis on märgitud, et eriüksuse liikmed tegelesid tapmiste, õhkulaskmiste ja muu hävitustööga, ja toime pandi seda nõukogudevastase “elemendi” peal (loe lähemalt siit).

3. septembril pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, kelleks on major Deniss Metsavas (sündinud 1980) ja tema isa Pjotr Volin (sündinud 1953). Kahtlustuse kohaselt edastasid nad salastatud informatsiooni Vene sõjaväeluurele GRU.

Keskkooli päevil endale vana-vanavanemate perekonnanime võtnud Deniss Metsavas töötas kaitseväe peastaabis ning teda peeti kodus vene keelt kõneleva Eesti ohvitseri musternäidiseks ja tuliseks Eesti patrioodiks.

Tema isa Pjotr Volin oli nõukogude ajal piirivalves ja töötas hiljem vanglateenistuses.

Kaitseväe juhataja Riho Terrase sõnul on Eestile põhjustatud suurt kahju, mille hindamisel tuleb lähtuda kõige halvemast, ning kaitseväe juhtkond on juhtunust šokis.

Kaitsepolitseiameti esindaja Martin Arpo tunnistas ERRile, et viis aastat Vene sõjaväeluurele infot edastanud major Metsavas läbis mitmel korral julgeolekukontrolli, mis on eelduseks ligipääsule riigisaladusele.