Kollaaž: Objektiiv

Protesteerides ETV tegevuse vastu, mis on rahvusringhäälingu seaduses sätestatud eesmärkidega teravas vastuolus, täidan nõukogu liikmena just seda järelevalve ülesannet. Küsimuseks jääb, miks Rein Veidemann nõukogu esimehena pole ise seda teinud, kirjutab ERR-i nõukogu ja riigikogu liige Varro Vooglaid.

Eile helistati mulle Postimehest ja küsiti kommentaari seoses asjaoluga, et järgmise nädala teisipäeval tulevad ERR-i nõukogus arutamisele vana-aasta õhtul ETV-s rõlge, emadust teotava drag show vahendamisega seonduvad küsimused.

Kuivõrd ERR-i nõukogu esimees Rein Veidemann oli juba Postimehele kommentaari andnud, andsin kommentaari ka omalt poolt.

Kommentaar on allolevas:

Vastuseks küsimusele, et mida ma nõukogu liikmena selle probleemiga seonduvalt taotlen, vastasin, et ennekõike soovin (nagu olen juhatusele ja nõukogule kirjutanud) saada juhatuselt selge vastuse küsimusele, kes ja kuidas rahvusringhäälingu seaduse raske rikkumise eest reaalselt vastutab.

Seda, et emadust teotava materjali eetrisse laskmisega – eriti veel ajal, mil telerite ees olid ka paljud lastega perekonnad – rikuti rahvusringhäälingu seaduses sätestatud kohustust väärtustada perekonnal põhinevat ühiskonnakorraldust, on ju tunnistanud ka ERR-i juhatuse liige Mart Luik ise.

Seejuures on juhtunu kvalifitseerimisel oluline, et ma juhtisin probleemile juhatuse (ja ka nõukogu) tähelepanu mitte tagantjärele, vaid ettevaatavalt, juba 20. detsembril. Juhatusest ei võtnud aga keegi vaevaks isegi mitte vastata ning selle asemel, et astuda rikkumist ärahoidvaid samme, lasti rahvusringhäälingu seadust rikkuv materjal 11 päeva hiljem tuimalt ETV eetrisse.

Seega on selge, et rikkumine ei leidnud aset nö kogemata ehk ettevaatamatusest, vaid teadliku ja tahtliku valikuna.

Niisugune suhtumine, et rahvusringhäälingu seadust rikutakse teadlikult ja väga paljusid inimesi raskelt solvaval, ühiskonna alusväärtusi naeruvääristaval moel, ent selle eest ei vastuta mitte keegi, ei ole mulle absoluutselt vastuvõetav.

Seega jääb põhiküsimuseks, kas juhatus tegeleb sellega, et rikkumise toime pannud isikud ka reaalselt kuidagigi selle rikkumise eest vastutaks (siiani pole olnud kuulda ühestki vastavasisulisest sammust) või minnakse harjumuseks saanud ringkaitse teostamise teed – ehk mitte kelleltki ei nõuta vastutuse võtmist ja vastutust ei võeta ka ise.

Viimasel juhul tuleb paratamatult tõstatada küsimus sellest, kas juhatust, mis pigistab rahvusringhäälingu seaduse teadlike, tahtlike ja jämedate rikkumiste suhtes silma kinni, saab usaldada.

Rahvusringhäälingu seadus sätestab paragrahvi 25 lõike 4 punktides 2 ja 4, et raskete juhtimisvigade või rahvusringhäälingu seaduse raske rikkumise korral saab nõukogu juhatuse esimehe tagasi kutsuda.

Minul ei ole ühegi ERR-i juhatuse liikme vastu isiklikult midagi, aga nagu öeldud, ei saa aktsepteerida seda, kui juhatus ei reageeri kohaselt tõsistele seaduserikkumistele. Vastasel juhul jätaks nõukogu oma järelevalveülesande täitmata.

Mis puutub Rein Veidemanni osutusse, et talle jääb arusaamatuks, mida ma taotlen, siis mulle jääb arusaamatuks, mis siin arusaamatut on. ERR-i nõukogu tegevuskord ütleb punktis 2.1.7. ju väga selgelt, et nõukogu üks põhilisi ülesandeid on rahvusringhäälingu eesmärkide ja ülesannete täitmise järelevalve.

Protesteerides ETV tegevuse vastu, mis on rahvusringhäälingu seaduses sätestatud eesmärkidega teravas vastuolus, täidan nõukogu liikmena just seda järelevalve ülesannet.

Küsimuseks jääb, miks Rein Veidemann nõukogu esimehena pole ise seda teinud, vaid on siiani hoidnud vana-aasta õhtul ETV-s rõlge drag show ning selle osaks olnud emaduse ja paljulapselisuse mõnitamise vahendamise suhtes hukkamõistva hinnangu väljendamisest.

Just samuti jääb küsimuseks, miks näeb Veidemann probleemi mitte rahvusringhäälingu seaduse jämedas ja teadlikus rikkumises, vaid selle vastu protesteerimises. Kindlasti on ka see üks neist küsimustest, millele soovin tuleva nädala koosolekul vastust saada.

Toimetas Markus Järvi