Kui tahame, et inimesed hakkaks diktatuurilise valitsuse türanlikele korraldustele vastu, siis peame toetama neid üksikuid vapraid mehi ja naisi, kes reaalselt julgevad seda teha, toonitab SAPTK juhataja Varro Vooglaid, kutsudes inimesi annetama raha apartheidirežiimi hammasrataste vahele jäänud MEM Café ja selle eestvedaja Elvis Braueri õigusabikulude katteks.

Vooglaiu sõnul on Eestis vaid üksikud ettevõtted, mis on julgenud astuda valitsuse apartheidipoliitikale avalikult vastu ning nende väheste pingutust tuleb seda enam hinnata.

"Tegelikult on see kurb, et nii paljud ettevõtted on andnud end apartheidirežiini jõustamise instrumendiks, nõustudes korraldusega lubada oma ruumidesse vaid inimesi, kes lasknud endale süstida valitsuse poolt nõutud aineid – olgugi, et viiruse leviku peatamise seisukohast on tegu täiesti jabura korraldusega, sest vaktsiinipassi omamine ei tõenda mitte kuidagiu kellegi nakkusohutust," osutas Vooglaid.

"Paljud kohviku- ja restoranipidajad peavad niisugust häbiväärset lausdiskrimineerimist lubamatuks, aga avalikult on selle vastu praegu võitlust pidamas vaid MEM Cafe. Seda enam on oluline, et nüüd, kus nad on meile kõigile kalli vabaduse ja õigluse ideaali eest seistes jäänud valitsuse jõulise rünnaku alla, ei jätaks me neid üksi, vaid läheksime neile appi," lisas ta.

Brauer ise ütleb üleskutsevideos, et MEM Cafes ei taheta midagi muud kui võimalust elada rahulikult oma elu, tehes asju nii, nagu neid ikka on tehtud – tahetakse pidada rahulikult kohviku omanike ja töötajate sissetuleku allikaks olevat väikest äri, ilma jätmata osasid inimesi ilma igasuguse ratsionaale põhjenduseta ebainimlikult ukse taha.

"Meie siin majas näeme seda siiski tagakiusamisena. Me teame kohvikuid, kus on tehtud trahvi 250 eurot, aga meile väänati kohe neli ja pool tuhat, seejärel veel viis tuhat ja nüüd on vaid mõne päevaga trahve ja sunnirahasid määratud kuuldavasti juba neliteist ja pool tuhat eurot. Väikettevõtete jaoks on see saatuslik hoop – hoop, mis suretab ettevõtted välja," räägib Brauer ja ütleb, et seetõttu nähakse toimuvat võitlusena kõigi väikeettevõtete ellujäämise eest.

"Seepärast me jätkame taganematu jõuna. Me näeme, et kaalul on õigused ja väärtused, mida peab kaitsma," ütles ta, selgitades otsust mitte tasuda kohvikule määratud trahve ja sunnirahasid, vaid vaidlustada nende määramise õiguspärasus kohtus.

Vooglaiu sõnul asutati SAPTK-le spetsiaalselt uus pangakonto, kuhu kogutakse annetusi just MEM Cafe õigusabikulude katteks. Seejuures rõhutab Vooglaid, et annetustest kogunenud rahast tasutakse advokaadiarveid, mitte trahve ega sunnirahasid.

"Annetusega saab meist igaüks anda endale jõukohase panuse selleks, et valitsusele ei saaks harjumuseks inimeste elementaarsetest põhiseaduslikest õigustest karistamatult üle sõita. Seejuures on oluline iga annetus, sõltumata sellest, kas annetuse summaks on 10 eurot, 25 eurot, 50 eurot, 100 eurot, 500 eurot või 1000 eurot," ütleb Vooglaid.

Ta lisab, et kui annetustest koguneb suurem summa, kui kõnealuses vaidluses õigusabikuludeks tarvis, siis saab see raha kasutatud teiste põhimõttekindluse tõttu sarnasesse olukorda sattunud ettevõtjate õigusabikulude katteks.

Annetuse tegemiseks tuleb kasutada allpool toodud rekvisiite.

Makse saaja: Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks
Kontonumber: EE887700771007071141
Selgitus: Elvis Brauer