Ülempreester Vsevolod Tšaplin. Foto: Mihhail Metzel, ITAR-TASS/Scanpix

Üks Vene Õigeusu Kiriku tuntumaid eestkõnelejaid isa Vsevolod Tšaplin, kes juhtis Moskva patriarhaadi kiriku ja ühiskonna koostöö osakonda, vabastati 24. detsembril ametist. Ametlikult teatati tema juhitud osakonna reorganiseerimisest. Lääne meedias “ultrakonservatiiviks” nimetatud ülempreester Tšaplin ei varja, et tal tekkisid erimeelsused patriarh Kirilliga.

“Kõik algas aasta tagasi, kui ma ei nõustunud põhimõtteliselt meie Ukraina-positsiooniga. Me ei oleks pidanud jääma sobivat aega ootama, vaid töötama selle nimel, et meie võimud võtaksid kuulda nende inimeste häält, kes peavad end venelasteks ja seavad prioriteediks suhete arendamise Venemaaga,” rääkis Vsevolod Tšaplin möödunud reedel RBK-le antud intervjuus ja lisas, et olles seisnud 25 aastat suhete arendamise juures kiriku, riigi ja ühiskonna vahel, on tal õigus oma arvamusele ning samuti õigus patriarhiga vaielda. Taolisi inimesi jäävat üha vähemaks.

Kui ülempreester Tšaplin pooldas “vene maailma ideed” ja Ida-Ukraina venekeelsete elanike jõulisemat toetamist, siis Venemaa kirikupea patriarh Kirill otsustas valida leebema ja lepitavama tooni, sest suurem osa Ukraina õigeusklikest kuulub Moskva patriarhaadi alla. Tšaplini sõnul on aga Venemaa praegused poliitilised juhid “ebamoraalne eliit, kes on peatanud riigi arengu”.

Kuigi ametlikult on teatatud, et Püha Sinod otsustas töö optimeerimise ja efektiivsuse tõstmise huvides reorganiseerida isa Vsevolod Tšaplini juhitud kiriku ja ühiskonna koostöö osakonna, väidab Tšaplin, et suurem osa tema ametist vabastamise protsessist leidis tegelikult aset kulisside taga ning otsuse võttis vastu ainult üks isik: Moskva ja kogu Venemaa pühim patriarh Kirill.

Interfaxi teatel avaldati isa Vsevolod Tšaplinile tänu kauaaegse töö eest.

Reorganiseeritud kiriku ning ühiskonna ja massimeedia koostöö osakonda hakkab juhtima Vladimir Legoida, kes seni juhtis kiriku informatsiooniosakonda.

Loe lähemalt siitsiit ja siit.

Meie Kirik/Objektiiv