Nord Stream gaasitoru leke Pilt: Scanpix

Venemaa valitsuse kõneisik teatas neljapäeval 15. detsembril, et nii Venemaa kui Euroopa tarnijad pole veel otsustanud, kas plahvatustes rängalt viga saanud Nord Stream 2 torujuhtmeid on mõtet parandada.

Nord Stream 2 torujuhe, mis valmis lõplikult alles tänavu, sai plahvatustes kannatada käesoleva aasta septembri lõpus. Samuti on mõningatel andmetel lekete tõttu suletud Nord Stream 1 torujuhe. Plahvatuste korraldamises süüdistavad üksteist nii Venemaa kui lääneriigid, vahendab Breitbart.

Venemaa valitsuse kõneisik Dmitri Peskovi sõnul pole Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 torujuhtmete parandamiseks ega kasutamiseks huvi üles näidanud ükski osapool. 

Peale plahvatusi hoiatasid paljud eksperdid, et kui NS2 torujuhet kiiresti korda ei tehta, võib see merevees lõplikult hävineda. Uurijate kinnitusel on "suured tükid", mida on kokku viiekümne meetri jagu, torujuhtmest "kadunud". 

Kanada valitsus otsustas 14. detsembril Saksamaa palvele vastu tulles, et tühistatakse sanktsioonid turbiinidele, mida Venemaa vajab Nord Streami käigus hoidmiseks. Venemaa torujuhtmete turbiine hooldati varem Kanadas Montrealis. Kanada põhjendas sanktsioonide tühistamist osaliselt asjaoluga, et torujuhtmed pole kasutuses.

Venemaa esindajad kinnitavad, et riik otsib oma gaasile turgu väljaspool Euroopat ja sealjuures mainitakse, et Hiina Rahvavabariigi nõudlus ületab peatselt Euroopa oma. Samuti suurendatakse veeldatud maagaasi tootmist, mis annab Venemaale paindlikkuse maailmaturul tegutsemiseks.

Toimetas karol Kallas