Prantsuse president Emmanuel Macron (41) kuulab tähelepanelikult Pariisi eeslinnade esindajaid Courcouronnes'is käesoleva aasta 4. veebruaril. Tal on käsil kollaste vestide protestide pärast käivitatud koosolekute sari väljaspool pealinna. Kuuldavasti tuleb kevadel ka rahvahääletus. Foto: Scanpix

Valitsusallika väitel valmistub Prantsuse president Emmanuel Macron referendumiks protestivate kollaste vestide poolt tõstatatud küsimuste üle, et leida kriisile lahendus.

Paika paistab olevat pandud 26. mai, mis langeb kokku Euroopa Parlamendi valimistega, vahendab Prantsuse meediale viidates Daily Express.

Kõrge valitsusallika andmetel on valimisamet juba kontakteerunud trükikodade ja paberitarnijatega.

Muuhulgas küsitaks kodanike käest, kas nad tahavad vähendada parlamendiliikmete arvu ja piirata arvuliselt nende võimalust teenida erinevates parlamendikoosseisudes, välistamaks karjääripoliitikute võimalust klammerduda võimu külge.

Mõlemad punktid sisaldusid Macroni presidendikampaanias.

Ka kollaste vestide peamisi nõudeid on olnud rahvahääletuste pidamine kaalukates poliitilistes küsimustes.

Macroni oponendid on hoiatanud, et selline "ülalt alla" korraldatud referendum ajaks vaid vee sogaseks üleeuroopaliste küsimuste osas, mis nimetatud päeval tähtsad oleksid.

Siiski on konservatiivist Euroopa Parlamendi liige Philippe Juvin nentinud, et "kui Emmanuel Macron selle referendum kaotab, peab ta taanduma" võimult.

Aga Macron käitub kui kaval "pokkerimängija" ja esitab küsimuse, mille puhul ta teab, et inimesed ei saa eitavalt vastata, väidab Juvin.

Toimetas Urho Meister