Tuntud ajaloolane, mõttekodalane ja ühiskonnategelane Victor David Hanson kirjeldab Daily Calleris avaldatud arvamusloos, kuidas nii Joe Bideni presidentuur kui Kamala Harris on vandenõu tulemus.
2020. aasta märtsis otsustasid kõik olulisemad Ameerika Ühendriikide Demokraatliku partei presidendikandidaadid korraga, saladusse jäänud põhjustel ja äkitselt eelvalimistelt taanduda. Selle tulemusel sai presidendikandidaadiks Joe Biden.
Selleks ajaks oli Biden kaotanud kolm esimest eelvalimist Iowa, New Hampshire'i ja Nevada osariikides ja tema ainukeseks võiduks oli Lõuna-Carolina.
Siis, äkisti super-teisipäeva mega-eelvalimiste eel otsustasid Bidenist rohkem hääli kogunud Bernie Sanders, Pete Buttigieg, Elizabeth Warren ja teised enam mitte kandideerida.
Hirm, et demokraatide presidendikandidaadiks võib saada tolleks hetkeks kõige populaarsem Sanders, mis oleks suure tõenäosusega üldvalimistel tähendanud Donald Trumpi mäekõrgust võitu, pani tegutsema miljardäridest annetajad ja teised varju jäävad demokraatide siseringi inimesed.
Nad tegid seda valides avalikkuse ees mõõdukana paistva kandidaadi, vana Joe Bideni Pennsylvania osariigi suurimast Scrantoni linnast. See nõudis tema vasakäärmuslikumate konkurentide lahkuma sundimist, kes seni olid eelvalimistel esinenud palju paremini kui tema.
Kuid selleks ajaks paistis juba silmnähtavalt välja demokraatide esikandidaadi Joe Bideni kognitiivne allakäik ja 2020. aasta presidendikampaania ajal probleemid tema vaimse võimekusega ainult süvenesid. Tema dementsus presidendiks olemise aastate jooksul võttis üha raskema kuju.
Bideni presidendikampaania ehitati üles valedele, lubades ühiskonna tervendamist ja rahva ühendamist. Kuid niipea kui ta jõudis Valgesse majja, tuli välja, et tema tegevuskava on niivõrd vasakäärmuslik ja ühiskonda lõhestav, mida Ameerika Ühendriigid polnud näinud ligi sajandi jooksul.
Toona levisid kuuldused, et enne 2020. aasta märtsikuud sõlmiti faustlik kokkulepe. Bidenid saavad mõõdukust etendavate kasulike esindusnägudena presidendiametisse. Nad saavad nautida presidendiameti tseremoniaalset poolt, kuid riigi tegelik juhtimine delegeeriti Barack Obama endiste ametnike, kaastööliste ja nõunike kätte.
Obama nimelt, erinevalt suuremast osast teistest presidentidest, ei läinud peale presidendiameti mahapanemist Washingtonist ära. Tema ostis hoopis endale Valge Maja lähistele villa.
Demokraadid tegid igaühest, kes osutas Bideni silmnähtavale allakäigule, kurjuse kehastuse. Nende laimukampaania saavutas tipu tänaseks lõppenud Bideni 2024. aasta presidendiks tagasivalimise kampaania ajal. Seda isegi olukorras, kus Biden ei suutnud enam ühestki otsast välja näidata, et ta oleks vaimselt ja füüsiliselt millekski võimeline.
Arvamusküsitlused hakkasid näitama, et Trump võidab novembris toimuvad valimised mäekõrguselt. Sellega koos kaotavad demokraadid kongressis massiliselt rahvaesindajate kohti.
Siis, äkki, pühapäeval 21. juulil, ainult mõned päevad enne kui osariikide eelvalimiste hääletused oleks ametlikuks kuulutatud ja paika saanud ametlik presidendikandidaat, Demokraatliku Partei kongressi eelõhtul, sööstsid megatoetajad, parteijuhid ning Obama käsilastest nukujuhid kolmandat korda tegevusse.
Väidetavalt ähvardati Bidenit kampaaniaraha ära võtmise ja tema presidendiametit lõpetava põhiseaduse 25. paragrahviga [presidendi ametist kõrvaldamine, kui ta ei suuda täita oma ülesandeid], mille tulemuseks oli tema äkiline taandumine ja surrogaadi Kamala Harrise presidendikandidaadina toetamine.
Ühe hetkega tühistati 15 miljoni demokraadist valija hääled, kes toetasid Bidenit presidendikandidaadina. Seda tehes ei peetud aru mitte ühegi parteikongressi delegaadiga. Ei kaalutud isegi mitte ühtegi teist võimalikku kandidaati.
Biden tõugati troonilt ja kroon asetati pähe Harrisele. Selleks ei küsitud mitte mingisugust avalikkuse sisendit ega selgitatud, kuidas ning miks selline asi juhtus.
Demokraatide suuvoodrid peatasid Bideni konservatiivsete kriitikute laimamise, kes olid tema dementsuse tõttu murelikud. Hetkega sai Bideni allakäigust tõik.
Kuid Biden ise ei astunud presidendiametist tagasi. Ta lubas jääda ametisse presidendi ametiaja järelejäänud kuueks kuuks.
Demokraatide siseringi inimesed mitte ainult ei kõrvaldanud oma presidendivalimiste juhtiva kandidaadi, kes eelneva kuue kuu jooksul oli võitnud kõik 2024. aasta eelvalimised ja peaaegu kõik parteikongressi delegaadid, vaid tagasid ühtlasi, et Biden ja nemad ise jäävad võimule juhul kui Biden otsustab kandideerimisest loobuda.
Lühidalt, kaheaastase presidendiks tagasivalimise kampaania 11. tunnil otsustas vandeseltslaste jõuk meelevaldselt, et Biden võib tähendada demokraatidele Valge Maja ja kongressi kaotust.
Nad tegid kannapöörde ja räägivad nüüd, et Bideni dementsus on nii raskekujuline, et võib purustada nende novembrikuised väljavaated. Kuid mõistatuslikult pole tema allakäik nii sügav, et see seaks kuidagi ohtu Ameerika Ühendriikide inimesed ning ta võib jääda riiki juhtima kuni 2025. aasta 20. jaanuarini.
Veelgi enam, ülemuste valik Bideni asendamiseks, Harris, pole kandideerinud ühelgi eelvalimisel. Ta pole kunagi võitnud ühtegi delegaati ei käesoleval ega 2020. aasta presidendivalimistel. 2020. aastal kukkus ta konkurentsis välja juba enne esimesi hääletusi Iowa ja New Hampshire'i osariikides.
Ameerika Ühendriikide pahempoolsed on korraldanud kõigi silme all kolm silmnähtavat putši.
2020. aastal otsustasid varju jäävad niiditõmbajad muuta Demokraatliku partei eelvalimiste süsteemi läbipaistmatuks. Järgmisena lõid nad olukorra, mille tulemusel nimetati presidendikandidaadiks silmnähtavalt alla käinud vaimsete võimetega Biden. Tema ülesandeks oli viia mõõdukat nägu tehes ellu Obama kolmanda ametiaja äärmiselt äärmuslikud eesmärgid.
Kuna Bideni kognitiivne olukord muutus kiirenevas tempos üha hapramaks, siis needsamad inimesed võtsid üle Ameerika Ühendriikide valitsuse juhtimise.
Kui seda nukuetendust polnud enam võimalik varjata, siis heideti kolmandat korda kõrvale kõik normaalsed ja läbipaistvad demokraatlikud protsessid.
Biden, keda kunagi sai ära kasutada, kuid kes oli muutunud eesmärgi suunas liikumist takistavaks koormaks, heideti kõrvale. Samal ajal siiski kinnitatakse, et ta on piisavalt kõbus, et oma ametiaeg kuni Harrise eeldatava võiduni novembrikuus ära istuda.
Seda kõike teevad inimesed, kes tõsise näoga jutustavad ameeriklastele, kuidas "demokraatia sureb pimeduses".
Tõlkis Karol Kallas