"Siin ei juhtu kunagi midagi," teatab veiniajakirjanikule Meelis Pillerile tema võõrustaja esindaja eile pärastlõunal vihmaselt igava Strasbourgi rongijaamas. Kell on 16.20. Kolm tundi hiljem kui jõululaadalt ostetud hõõgveinid sees ja lähedal asuvas restoranis istet võetud, kõlavad samalt laadaplatsilt terroristide lasud.

Pilleri sõnul oli info selle kohta, et relvastatud terrorist ringi liigub, teada juba enne tulistamist. Vanalinna piiril olid valmis politseipatrullid, kes kõigi vanalinna sisenejate kotid läbi vaatasid. Põhjalikku läbiotsimist aga ei tehtud, lihtsalt vaadati korraks sisse.

Objektiivil õnnestus Meelis Pilleriga otseühendus saada. Alljärgnev on tema meenutus eilsest veresaunast muutmata kujul.

"Jõudsime väikese seltskonnaga jõululaadale umbes poole kuue paiku. Et söögikohtade avamiseni oli veel tund ja rohkem aega, jalutasime putkade ümber ja jõime hõõgveini. Mõne aja pärast ilmusid platsile automaatrelvadega relvastatud sõdurid, kes võtsid sisse positsiooni, mis meenutas nagu valvaks nad kedagi. Kümmekond minutit hiljem hakkasid nad liikuma ja eemaldusid platsilt.

Meie jalutasime platsi serva mööda ühte restorani. Kui me olime seal olnud umebs pool tundi, keeras kelner välisukse lukku ja ütles, et katedraali juures on mingid probleemid.

Info hakkas liikuma suhteliselt kiiresti – ise leidsin tulistamise uudise kõigepealt ühest briti online-väljaandest. Selleks hetkeks oli teada üks ohver. Tulistamine toimus ainult mõni minut hiljem, kui meie platsilt lahkusime.

Restoranide omanikud/töötajad on läbi teinud vastava väljaõppe, kuidas sellistes olukordades käituda. Ja kõiki restorane informeeriti kiiresti, sest saime teada, et ka teistes söögikohtades istuvad inimesed suletud uste taga. Meie oma oli igal juhul väga rahulik ja soovitas tungivalt mitte veel välja minna ning tegi isegi ühe Alsace'i rieslingi välja.

Meie saime tegelikult suhteliselt varakult tulema, kuigi restorani ülejäänud külastajad vaatasid meid väga imeliku näoga, et miks me ära tahame minna.

Linnas oli väga palju politsei busse, igal pool sõdurid – väga viisakad, tänasid kui läksid nende poolt juhatatud suunas. Perimeetrist väljaspool oli valimis kohalik päästekomando 4-5 masinaga. Hotellis kontrolliti sisenejate nimesid. Sireenidega sõidukid saalisid hommikuni.

Vanalinna sissepääs on endiselt turvatud ja barrikadeeritud, osad trammipeatused suletud. Täna valvab seal mingi turvafirma, politsei ja kaitseväe mundris inimesed. Kõikide sisenejate kotid vaadatakse läbi, sama tehakse ka kaubamajades. Lafayette'is paluti ka mantel eest avada. Parlamendist lasti osad inimesed alles nelja paiku öösel tulema."

Vaata ka videot otse sündmuskohalt SIIT.