Valede impeeriumis on tõest saanud reetmine, kirjutab endine vabariiklasest kongresmen ja Libertaarse partei presidendikandidaat Ron Paul.
Teeb sügavalt rahutuks, et niivõrd paljud meedias ja mõlemas poliitilises parteis ründavad vilepuhujate pingutusi ning neid, kes paljastusi kajastavad. Need inimesed riskivad kõigega – mitte omaenda jõukuse ja au nimel, vaid selleks, et informeerida meid sellest, mida meile ja meie nimel tehakse.
Sellised avalikustamised on nii kangelaslikud kui ka Ameerika-meelsed.
Meile räägitakse, et valitsusel tuleb lubada tegutseda saladuse katte all, et tagada meie turvalisus. Aga kui palju turvalisust meil tegelikult on, kui me lubame valitsusel röövida meilt vabaduse?
Mida oleme me õppinud vilepuhujailt nagu Edward Snowden ja Chelsea Manning või WikiLeaksi asutaja Julian Assange ja teised? Me teame, et valitsus võtab põhiseaduse neljandat parandust* kui pelka soovitust, mitte kui tõket oma tegevusele.
Kui tahame olla vaba ühiskond, tuleb meil nõuda õigust olla informeeritud võimu kuritarvitamisest valitsuse poolt. Meil tuleb hüljata arusaam, et valitsusel on õigus teada meie kohta kõike, kuid meil ei ole õigust teada valitsuse kohta mitte midagi.
Meie laiatarbekaubad on muudetud pealtkuulamisaparaatideks, mida valitsus võib sisse ja välja lülitada nagu heaks arvab. Need, kes Ida-Saksamaa üle valitsesid, võisid vaid fantaseerida sellisest tehnoloogiast ja võimalusest niimoodi kontrollida kõiki, kes valitsusega eri meelt olid.
Möödunud nädala paljastuste valguses võivad telerid hoopis meid vaadata. Ons CIA lugenud George Orwelli raamatut "1984" kui tegevusjuhist?
Kui tahame olla vaba ühiskond, tuleb meil nõuda õigust olla informeeritud võimu kuritarvitamisest valitsuse poolt. Meil tuleb hüljata see mitte-Ameerikalik arusaam, et valitsusel on õigus teada meie kohta kõike, kuid meil ei ole õigust teada valitsuse kohta mitte midagi. Me ei või usaldada oma elu, vabadust ja heaolu mittevalitud varivalitsuse kätte, kes tegutseb salajas ning ei anna aru mitte kellelegi.
Ajalugu õpetab meile õudustest, mis sünnivad sellest, kui inimesed on valmis ohverdama oma vabaduse võltslubaduste eest, et valitsus tagab turvalisuse. Sellises keskkonnas on vohanud nii pahem- kui parempoolsed totalitarismid.
Vilepuhujad on tõeotsijad, ning tõde tuleb meil taga nõuda. Kes ei tahaks teada tõde? Kurb, kuid valede impeeriumis on tõest saanud reetmine.
* USA põhiseaduse 4. parandus läbiotsimis- ja vahistamismääruste kohta: keelatud on rikkuda inimeste õigust olla kaitstud iseenda ja oma kodu põhjendamatu läbiotsimise ning dokumentide ja vara alusetu konfiskeerimise eest. Vastav määrus väljastatakse ainult usutava põhjenduse korral, mille kohta antakse vanne või pühalik kinnitus ja milles on kirjeldatud esmajoones läbiotsitavat kohta, vahistatavat isikut või konfiskeeritavat eset.