Pildistamise ajal Varssavis on jutuhoogu sattunud Visegrádi riikide peaministrid Robert Fico (Slovakkia), Bohuslav Sobotka (Tšehhi), Beata Szydlo (Poola) ja Viktor Orbán (Ungari). Foto: Janek Skarzynski, AFP/Scanpix

Poola televisiooni TVP juhtkond on jaganud avalikkusega kava luua Visegrádi riikide ehk Poola, Tšehhi, Ungari ja Slovakkia ühine ingliskeelne telekanal.

Nagu vahendab poolakatest teletöötajaid Broadband TV News viitega Poola väljaandele Wirtualne Media, on nimetatud riikidel ühised huvid ning sarnane lähenemine mitmetele poliitilistele küsimustele.

TVP juhi Jacek Kurski sõnutsi võtavad nad ühiskanali ülesehitamisel eeskuju sellistest ringhäälingutest nagu BBC World, France 24, Russia Today ja Al Jazeera.

Euroopat tabanud nn migratsioonikriisis on Visegrádi riigid asunud kristlike väärtuste kaitsele ning väljendanud vastuseisu islami invasiooni aktsepteerimisele Brüsseli kvootide alusel.

Paljuski võib ühise telekanali tegevus olla suunatud rahvuslike huvide eest seismisele globalismi ja nn euroopalike väärtuste pealetungi valguses.

Poola näitel on olnud põhjust rääkida Euroopa Komisjoni katsetest kujundada ümber suveräänse riigi elukorraldust, ajakirjandust ja põhiseaduslikku korda, mis on aga juba langenud terava kriitika alla ning kohanud vankumatut vastupanu.

Ungari peaminister Viktor Orbán on kõnelenud vajadusest ehitada üles tugev ja kristlik Euroopa.

Visegrádi riikide telekanalid on valmistunud koostööks juba mõnda aega, ühiskanali käivitamine võib leida aset kahe aasta jooksul.