SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid ja riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid rääkisid Tallinna TV saates "Täna+", et ühiskonda lõhestav kooseluseadus, millel pole ka riigikogu enamuse toetust, tuleb tühistada.

Vooglaid selgitas, et kuna kooseluseaduse peamistel läbisurujatel Reformierakonnal ja sotsiaaldemokraatidel on riigikogu praeguses koosseisus vaid 45 kohta, vajavad nad kooseluseaduse rakendussätete vastuvõtmiseks teiste fraktsioonide abi. Seetõttu andis SAPTK esmaspäeval Keskerakonna, IRL-i, Vabaerakonna ja EKRE fraktsioonile üle kokku rohkem 25 000 pöördumist enam kui 6500 inimeselt palvega mitte aidata Reformierakonnal ja sotsidel kooseluseaduse läbisurumist lõpule viia.

"Nad ise ei saa seda teha ja kui teised fraktsioonid ei aita, siis neil ei olegi võimalik selle tulemuseni jõuda," ütles Vooglaid. Küsimusele, kuidas erakonnad inimeste pöördumisi üle andma tulnud SAPTK esindajatesse suhtusid, vastas Vooglaid: "Vaenulikkust kohtasime seal, kus poleks seda oodanud, samal ajal kui väga sõbralikult võeti meid vastu seal, kus oleksime oodanud tagasihoidlikumat vastuvõttu."

Jaanus Karilaid ütles, et kuna kooseluseadus on ühiskonda rohkem lõhestanud kui liitnud, siis on hulk saadikuid algatanud eelnõu selle tühistamiseks.

"Parem taastame endise olukorra. Seda enam, et Eesti ühiskonnas on sada tähtsamat probleemi kui kooseluseadusega seonduv," rääkis Karilaid ja avaldas kahetsust, et eelmisel aastal hääletas kooseluseaduse poolt ka paar keskerakondlast.

Varro Vooglaid juhtis tähelepanu sellele, et ei eelmises ega praeguses riigikogu koosseisus ei ole 51 saadikut, kes oleks nõus kooseluseaduse poolt hääletama, ja kui olukord on nõnda, siis on elementaarne järeldus, et seda seadust ei saa vastu võtta. Kuna seadus suruti eelmisel sügisel läbi 40 häälega, siis tuleks nüüd teha vigade parandus ja seadus tühistada.

"Vastasel korral me loomegi pretsedendi, kus saab võtta seadusi vastu ka ilma, et selleks tegelikult parlamendis oleks piisavat toetust," ütles Vooglaid.