2018. aasta kevadel Süürias, Douma linnas väidetavalt toime pandud keemiarünnaku ja selle uurimise kajastus meedias on olnud kallutatud ja puudulik, tõdevad Varro Vooglaid ja Jaanus Vogelberg.

Olgugi, et juba 2018. aasta aprillis kuulutas eesti peavoolumeedia sarnaselt maailmameediale, nagu oleks Süüria valitsusväed pannud toime keemiarelvarünnaku mässuliste kontrolli all olnud alal, Douma linnas, ei olnud selle väite põhistamiseks tõendeid toona ega ei ole neid ka praegu.

Vahepeal on Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) andnud välja nii juhtumi osas selguse loomiseks käivitatud uurimist kajastava vahearuande kui ka lõpparuande, ent mitmete uurimises osalenud ekspertide sõnul on need raskelt kallutatud ja loovad tuvastatust moonutatud pilti. Ennekõike on probleemiks olulise info raportitest välja jätmine.

Samuti peatuti vestluses hiljuti saksa väljaande Der Spiegel poolt esile toodud kahtlustel seonduvalt Bill Browderi poolt esitatud narratiiviga, mis on saanud nii USA kui ka Euroopa Liidu poolt Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide aluseks.

Lühidalt tuli vestluse lõpus juttu ka süvariigiks nimetatud probleemiga seonduvatest küsimustest.

Mida täpsemalt räägiti, seda kuula saatest.

ÜRO Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni erapooletuse kahtluse alla seadnud e-kiri

Fookuses: vilepuhujate sõnul on OPCW Süüria-raportid teadlikult moonutatud

OPCW inspektorid: Douma aruannet võltsiti lääneriikide huvides