Varro Vooglaid ja Jaanus Vogelberg arutasid president Kersti Kaljulaiu poolt Postimehele väljendatud väga tõsist süüdistust, nagu oleks valitsus ohuks Eesti Vabariigi põhiseaduslikule korrale ja julgeolekule.

Vogelberg juhtis tähelepanu, et valitsuse tembeledamine ohuks põhiseaduslikule korrale ei ole süüdistus, mida saaks võtta kergekäeliselt, sest "oht põhiseaduslikule korrale" on juriidiline kategooria, mil on ka spetsiifilised juriidilised järelmid, sest põhiseaduse paragrahvi 129 kohaselt võib Eesti põhiseaduslikku korda ähvardava ohu puhul välja kuulutada erakorralise seisukorra.

"Kui president on nii selge ja täpse sõnaga, nagu Postimees oma mõne päeva eest avaldatud juhtkirjaski tema tunnustuseks toonitas, siis tuleks nüüd nõuda presidendilt selgitust, kus on need faktid, millele toetudes võib tõsimeeli väita, nagu oleks ametis oleva valitsus ohuks Eesti Vabariigi põhiseaduslikule korrale," ütles omalt poolt Vooglaid ja lisas, et kui niisuguseid fakte ei ole, siis tuleks presidendilt ränga valesüüdistuse eest avalikku vabandust taotleda.

President Kersti Kaljulaid tembeldas Postimehe vahendusel valitsuse ohuks põhiseaduslikule korrale. Ekraanitõmmis

Vestluse teises pooles tuli juttu Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni poolt tõe kinnimätsimisest seonduvalt uurimisega, mis puudutas 2018. aasta 7. aprillil Süürias, Douma linnas väidetavalt toimunud keemiarelvarünnakut.

Olgugi, et juba 2018. aasta aprillis kuulutas eesti peavoolumeedia sarnaselt maailmameediale, nagu oleks Süüria valitsusväed pannud toime keemiarelvarünnaku mässuliste kontrolli all olnud alal, Douma linnas, ei olnud selle väite põhistamiseks tõendeid toona ega ei ole neid ka praegu.

Vahepeal on Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) andnud välja nii juhtumi osas selguse loomiseks käivitatud uurimist kajastava vahearuande kui ka lõpparuande, ent mitmete uurimises osalenud ekspertide sõnul on need raskelt kallutatud ja loovad tuvastatust moonutatud pilti. Ennekõike on probleemiks olulise info raportitest välja jätmine.

Nüüdseks on Wikileaks kaudu paljastatud dokumendid, mis näitavad, et OPCW raportist väga olulise info väljajätmise ja muul moel uurimistulemuste väljatoomisel või mahasalgamisel esinenud manipulatsioonide vastu protesteeris OPCW sees rohkem kui 20 eksperti.

Mida täpsemalt räägiti, seda kuula saatest.

Vooglaid ja Vogelberg: Süüria keemiarünnaku uurimine on olnud kallutatud