Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunakile saadeti 141 teadlase, ajaloolase ja ajakirjaniku poolt pöördumine, milles osutatakse ohule, mida kujutab sõnavabaduse piiramine sotsiaalmeedias.
141 tuntud teadlast ja loomeinimest leiavad, et sotsiaalvõrgustikud, valitsusasutused, ülikoolid ja vabaühendused üritavad igati seaduslikele arvamustele riputada külge vääruudiste sildi.
Sunakile saadetud pöördumises avaldavad tuntud inimesed kõigist poliitilise spektri külgedest, kelle hulgas on koomik John Cleese, psühholoog Jordan Peterson ja Wikileaksi asutaja Julian Assange, muret "tavaliste inimeste, ajakirjanike ja teisitimõtlejate tsenseerimise" pärast, vahendab Telegraph.
Käesoleva aasta juunis sai näiteks avalikuks, et Ühendkuningriigi valitsuse varjatult tegutsev väärteabe vastane üksus (Counter-Disinformation Unit; CDU) sildistas Covidi sulgemiste kriitika "väärteabeks".
CDU tegi ajakirjanike ja tavaliste inimeste ilmavõrgu postituste jälgimisel koostööd luureorganisatsioonidega.
Pöördumine kannab nime "Westminsteri deklaratsioon" ja selles kirjutatakse: "Me oleme tõsiselt mures püüdluste pärast, millega soovitakse kaitstud vaba sõna sildistada määratlustega "misinformatsioon" ja "desinformatsioon" või mõne muu sarnase arusaamatu tähendusega oskussõnaga."
"Veelgi enam, ajaloo jooksul on ebapopulaarsetest ideedest ja arvamustest korduvalt saanud lõpuks üldtunnustatud tarkus. Ühiskonda kaitseb väärteabe vastu kõige paremini sõnavabadus," jätkatakse pöördumises.
"Sildistades teatud poliitilised ja teaduslikud seisukohad "misinformatsiooniks" ja "pahateabeks", riskivad ühiskonnad enda naelutamisega valeparadigmadesse, mis röövivad inimkonnalt vaevaga pälvitud teadmised ning hävitavad võimaluse hankida uusi teadmisi."
Allakirjutanud avaldavad muret, et üha laiemalt kasutatakse säherdusi oskussõnasid, nagu seda on "tahtlik väärteave" (disinformatsioon) ja "tahtmatu väärteave" (misinformatsioon).
"Keegi ei taha, et nende lapsed peaksid üles kasvama maailmas, milles tuleb karta oma mõtete avaldamist," leiavad allakirjutanud.
Ühendkuningriigis märgiti valitsusasutuste poolt Covidi väärteabe levitajateks ajakirjanikud Julia Hartley-Brewer ja Peter Hitchens ning sõnavabaduse aktivist Toby Young.
Hartley-Brewerile heideti muuhulgas ette vasktsiinipasside otstarbekuse kahtluse alla seadmist ja Hitchensile osutamist tõigale, et sulgemiste ning piirangute kehtestamise aluseks olev andmestik oli puudulik.
141 allakirjutanu hulgas on teadlane Richard Dawkins, ajaloolane Robert Tombs ja Ameerika Ühendriikide vilepuhuja Edward Snowden, kes hoiatavad "kasvava rahvusvahelise tsensuuri eest, mis ähvardab tühistada sajandite vanused demokraatia reeglid".
"Sotsiaalmeedia tsensorid on platvormist ilmajätmise ja märgistamisega juba vaigistanud seaduslikke arvamusi olulistel riiklikel ning geopoliitilistel teemadel," kirjutatakse pöördumises.
Riivatud tunded ei anna õigust kedagi tsenseerida
"Selline sekkumine sõnavabadusse lämmatab õigustatud arutelu avalikkusele huvi pakkuvatel olulistel teemadel ja õõnestab esindusdemokraatia vundamenti. On arusaadav, et sõnad põhjustavad vahest solvumist, kuid me seisame vastu ideele, et haavatud tunded ja ebamugavustunne, isegi kui tegemist on tõsisema juhtumiga, õigustab tsenseerimist. Avatud arutelu on vaba ühiskonna tugisammas, see on valitsuste vastutuse tagamise osas võtmetähtsusega, see on oluline haavatavate ühiskonnaliikmete võimestamiseks ja see vähendab türannia riski."
Pöördumisele alla kirjutanud inimesed avaldasid muret, et juba vastu võetud või arutamisel olevad seadusealgatused on ohuks sõnavabadusele.
Toimetas Karol Kallas